Novej Vsi. Deväťstosedemdesiatgramový Miško, 740-gramová Dominika a Viktorka vážiaca 1040 gramov sa narodili cisárskym rezom čosi po deviatej predpoludním a hneď sa aj pustili pekne do plaču. Zakrátko na to sa ich ujali pracovníci novorodeneckého oddelenia. Detičky, ktoré sa narodili v 28. týždni tehotenstva, prijali na Jednotke intenzívnej starostlivosti.
Bábätká umiestnili v inkubátoroch, no umelá pľúcna ventilácia podľa MUDr. Petra Krcha u žiadneho z nich nebola nevyhnutná vzhľadom na to, že pľúca mali pomerne dobre vyvinuté a všetky dýchali sami. Pritom prognózy u predčasne narodených detí závisia predovšetkým od stavu pľúc, ktorý je limitujúcim faktorom. "Popôrodná adaptácia detí je primeraná, uvidíme, ako sa ich stav bude vyvíjať v nasledujúcich dňoch. Ich pomerne dobrá vyvinutosť a zdravotný stav však svedčia o veľmi dobrej predpôrodnej starostlivosti," povedala nám neskôr primárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Kamila Ilgová.
Ako sme sa dozvedeli, pani Mária dlho nemohla otehotnieť a opakovane postúpila liečbu v Centre asistovanej reprodukcie Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Až tretí pokus bol úspešný a výsledkom sú Miško, Dominika a Viktorka. Chcelo to však veľa sebaodriekania, budúca mamička preležala v záujme ich zdravia celé týždne v nemocnici. Hospitalizovaná bola najprv v Spišskonovoveskej nemocncii, no posledné týždne strávila v Košiciach. Podľa primára I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FNsP MUDr. Dušana Friča bola mimoriadne disciplínovaná a urobila všetko preto, aby detičky prišli na svet čo najneskôr.
"Osem rokov sme sa s manželom pokúšali o dieťatko. Pomohli nám až v Centre asistovanej reprodukcie, úspešný bol tretí pokus o umelé oplodnenie. Výsledok však stojí za to, priviesť na svet nový život je najkrajšia vec na svete. Chcela by som odkázať všetkým párom, ktoré nemôžu mať deti, aby sa nevzdávali a bojovali. Odmena je prekársna," povedala nám šťastná mamička trojičiek niekoľko hodín po ich narodení. Prostredníctvom nás poďakovala všetkým, ktorí sa o jej šťastie pričinili - lekárom z Centra asistovanej reprodukcie, predovšetkým MUDr. Miroslavovi Hermanovi, pôrodníkom i pracovníkom novorodeneckého oddelenia, ktorí sa o deti momentálne starajú.
"Mimomaternicové oplodnenie je veľkou nádejou pre páry, ktoré nemôžu mať deti, aj keď jeho úspech do značnej miery závisí od zdravotného stavu a veku pacientky. Neradím preto ženám takéto rozhodnutie odkladať, každým rokom sa možnosť otehotnenia znižuje. Ak sa im nedarí otehotnieť do dvoch rokov, je vhodné začať pátrať po príčine. A pokiaľ existuje možnosť mimomaternicového oplodnenia, oddiaľovať tento výkon nemá zmysel. Po tridsiatich troch rokoch života by to už žena rozhodne nemala odkladať," rozhovoril sa na túto tému MUDr. M. Herman z II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pastuera na Moyzesovej ulici. Podľa jeho slov sa Centrum asistovanej reprodukcie, ktoré bolo prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku, doteraz pričinilo o narodenie asi stopäťdesiatich detí. No pomôcť touto formou by sa dalo aj ďalším párom, ktoré sa bezvýsledne usilujú o potomstvo.
"V Česku sa ročne urobí asi osemtisíc takýchto výkonoví. Na Slovensku by ich malo byť zhruba o polovicu menej, taká je potreba. No v skutočnosti ich je iba niekoľko stovák. To svedčí o tom, že tu stále chýba osveta. Žiaľ, táto liečebná metóda u nás stále nie je docenená a to nielen spoločensky," zdôrazňuje Miroslav Herman.
Ako hovorí, náklady na počatie dieťaťa nepredstavujú len cenu samotného výkonu či liekov, ale zahŕňajú všetko, čo výkonu predchádza - teda aj vybudovanie špecializovaného pracoviska a výchovu odborníkov. Kým u nás cena mimomaternicového počatia dosiaľ nebola vyčíslená, v susednom Česku ju odhadujú asi 300-350 tisíc korún na jedno narodené dieťa...
Vráťme sa však späť k našim trojičkám. Pani Mária nám včera prezradila, že detskú izbičku zatiaľ pre ratolesti s manželom pripravenú nemajú, musia sa o to postarať kým prídu z nemocnice domov. Takisto ich čaká nakupovanie výbavičky a kočiarikov, pretože všetko si nechali na neskôr, keďže sa nechceli uponáhľať. Majú však na to ešte dosť času, pretože detičky strávia na novorodeneckom oddelení niekoľko týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.