Čína zároveň požiadala USA, aby nezasahovali do vyšetrovania jej údajnej špionáže. Sociologičku Kao Čan z Americkej univerzity vo Washingtone spolu s jej rodinou
Jeho matku však obvinili z "narušenia štátnej bezpečnosti", k čomu sa údajne vo vyšetrovacej väzbe priznala. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí však zopakovala obvinenia, že Kao Čan získavala tajné informácie pre zahraničné spravodajské služby a uviedla, že je i naďalej čínskou občiankou, ktorá porušila čínske zákony. Za týchto okolností nemá podľa čínskeho MZV žiadna vláda právo zasahovať do prípadu. Hovorkyňa ministerstva však odmietla celý prípad bližšie komentovať, pretože údajne zahŕňa aj štátne tajomstvá.
Americký prezident George Bush minulý týždeň vo Washingtone vyzval Čínu, aby Kao Čan prepustila na slobodu. Pri stretnutí s čínskym vicepremiérom Čchien Čchi-čchenom v Bielom dome Bush požiadal Peking, aby venoval viac pozornosti náboženským slobodám v krajine.
Americkí kongresmani sa momentálne usilujú o to, aby bolo zadržiavanej sociologičke čoskoro udelené americké občianstvo.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell kritizoval najmä zaobchádzanie s chlapcom, ktorý bol dlhšiu dobu držaný oddelene od rodičov, čo Čína vehementne popiera. USA požiadali čínske úrady o okamžité prepustenie čínskej sociologičky, no čínska strana až doteraz nereagovala.
Kao Čan prišla do Číny k rodine na oslavu Nového roka a plánovala si nájsť učiteľské miesto na jednej z miestnych univerzít. V USA pôsobila ako neplatená zamestnankyňa na Americkej univerzite vo Washingtone, kde robila výskum ženskej problematiky a ekonomických reforiem v Číne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.