Minister zdravotníctva Tommy Thomson sa preto prihovára za prísnejšie opatrenia voči predaju tabakových výrobkov.
Minister Thomson sa domnieva, že tabak by mal byť považovaný za nebezpečnú drogu a podľa jeho mienky je teraz na Kongrese, aby v tomto smere prijal príslušnú zákonnú normu.
Ženy sa v súčasnosti podieľajú 39 percentami na úmrtiach, ktoré idú na vrub chorôb spojených s fajčením. V Spojených štátoch v dôsledku fajčenia zomiera každoročne vyše 400.000 ľudí, čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom 1965. V dôsledku fajčenia zomiera v USA každých tri a pol minúty jedna žena. Na rakovinu pľúc spôsobenú fajčením zomiera ročne o 27.000 žien viac ako v dôsledku rakoviny prsníka. Približne jedna z piatich Američaniek dnes fajčí.
Predaj tabakových výrobkov dosiahol v roku 1999 rekordnú sumu. Každú hodinu sa v USA predajú cigarety za milión dolárov. Ak nedôjde k obratu zámer dosiahnuť, aby v roku 2010 fajčilo o polovicu žien menej ako dnes, bude iba čírym snom, tvrdí vedúci predstaviteľ americkej zdravotníckej starostlivosti David Satcher. Tento odborník kritizoval reklamnú kampaň tabakovej spoločnosti R.J. Reynolds, v ktorej veľmi príťažlivá mladá žena hovorí: "Pokým nenájdem skutočného muža, dám si cigaretu". Minister zdravotníctva Thomson k tomu dodal: "Čo sa začína ako nevinné potiahnutie z cigarety, sa premení na ortieľ smrti."
Minister zdravotníctva chce toto posolstvo predniesť na mnohých stretnutiach s mladými Američanmi a bojovať proti "diablovi v podobe cigarety". Jeho rezort teraz spracúva novú protifajčiarsku stratégiu. Philip Moris, najväčší výrobca cigariet na svete, podporuje úsilie hlavného amerického zdravotníka, upozorňovať na nebezpečenstvo, ktoré ženám hrozí v dôsledku fajčenia, a aj jeho snahu sprísniť reguláciu tabakových výrobkov - uviedol hovorca spoločnosti Michael Pfeil.
I keď niektoré štáty americkej únie veľmi efektívne bojujú proti fajčeniu žien, hlavný zdravotník David Satcher chce, aby sa urobilo ešte viac. V Kalifornii kombinácia vysokej daňovej prirážky na cigarety a efektívna protifajčiarska kampaň spôsobili, že rakovina pľúc u žien sa v tomto štáte znížila o takmer päť percent, hoci v iných štátoch zaznamenali zvýšenie výskytu rakoviny pľúc u žien o takmer 13 percent.
V štáte Massachusetts je na škatuľkách cigariet fotografia Pam Laffinovej a text: "V dôsledku fajčenia zomrela vo veku 31 rokov. Koľko budeš mať rokov Ty?" Na Floride výchovou proti fajčeniu dosiahli, že na stredných školách v roku 1998 sa počet fajčiarok znížil o 18,1 percenta a vlani o 10,9 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.