jednotlivých článkov v liekovom reťazci totiž hrozila možnosťou uvalenia konkurzu na verejné lekárne, čo mohlo vážne ohroziť poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Aj keď exekúcie lekární sú naďalej veľkým strašiakom, v Košickom kraji dosiaľ k žiadnej nedošlo. Podľa predsedu Regionálnej lekárenskej komory je to aj vďaka tomu, že lekárnici pristúpili k penalizácií zdravotných poisťovní.
"Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by sa nejaká lekáreň v kraji dostala do konkurzu, ale nemožno vylúčiť, že k tomu v nasledujúcich dňoch nedôjde. Sledujeme totiž výraznejší prepad v platbách zdravotných poisťovní, zvlášť Všeobecnej zdravotnej, ktorý už presahol sto dní po dobe splatnosti faktúr. Vidíme v tom veľké nebezpečenstvo, preto sme po doporučení ministra zdravotníctva pristúpili k penalizáciam zdravotných poisťovní. A zvažujeme aj ďalšie kroky," povedal nám včera PharmDr. František Tamer.
Druhou stranou mince je skutočnosť, že penalizovať začali aj distribučné spoločnosti, čo môže ohroziť existenciu lekární. Obavy vzbudzuje aj ohlásená likvidácie štátneho podniku Medika, ktorá už začala predávať svoje pohľadávky iným firmám. Nedávno sme informovali, že podlžnosť vo výške piatich miliónov korún (z čoho iba 900 tisíc predstavuje istinu, zvyšok sú penále) voči košickej Fakultnej nemocnici L. Pasteura pravdepodobne skončí exekučným príkazom. Lekárne zatiaľ takéto aktivity nezaznamenali, šíria sa však informácie o tom, že niektoré distribučné spoločnosti majú záujem ovládnuť trh s liekmi a tlačia na majiteľov lekární, aby súhlasili so zmluvou o tichom spoločnícstve...
"Nevylučujeme takéto snahy, sú však v rozpore so stanovami lekárnickej komory a etickým kódexom lekárnika. Komora je zásadne proti takémuto riešeniu dlhov, spolumajiteľmi lekární by nemali byť nelekárnici, ktorým pôjde iba o osobný prospech," zdôraznil F. Tamer.
Čo hovorí na jeho vyjadrenia ohľadom platieb zo strany zdravotných poisťovní riaditeľka košickej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne?
"Naša pobočka odbržala viaceré penalizačné faktúry zo strany lekární, ale v evidencii máme zatiaľ iba dve. Ostatné sme vrátili odosielateľom pre vecné nedostatky," povedala nám riaditeľka pobočky Ing. Viera Hrabovská, podľa ktorej sa pohľadávky zdravotnej poisťovne voči lekárňam pohybujú ku dnešnému dňu do deväťdesiatich dní po dobe splatnosti. Nárast nákladov na lieky je podľa jej slov taký vysoký, že disponibilné zdroje poisťovne jednoducho nedokážu pokryť jej potrebu. Ak keď pobočka mierne pocítila zvýšenie poistného od začiatku roka, náklady na lieky permanentne stúpajú.
"Kým k 31. januáru 2000 sme uhradili faktúry za lieky v objeme 40,7 miliónov korún, za január 2001 nám lekárne vyfakturovali 47,86 miliónov. V decembri minulého roka to bolo dokonca 53,8 milióna... Nie je pravdou, že by sme uprednostňovali v platbách iné zariadenia pred lekárňami. Existuje síce takzvané intersektorálne členenie finančných prostriedkov, takže ústavným zariadeniam musíme hradiť zálohové platby, faktúry všetkým štátnym i neštátnym zdravotníckym zariadeniam a verejným lekárňam však platíme priebežne," konštatovala.
Ako riaditeľka VšZP dodala, zdravotné poisťovne majú z penalizácií prirodzene veľké obavy, pretože ak sa spustí lavínová reakcia, môže to viesť až k zastaveniu celého toku financovania zdravotníctva.
"Ak bude poisťovňa uhrádzať penalizačné faktúry, nezostane jej na krytie aktuálnych potrieb. Penalizácie jednoducho nevyriešia nedostatok finančných zdrojov," podotkla Viera Hrabovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.