univerzity, ako aj zástupcovia mesta a okresu. Nakoľko je prevádzka cirkevnej budovy, v ktorej prebieha vyučovanie nákladná a štúdiu sa venuje minimum frekventantov, odznelo niekoľko alternatív, ako situáciu riešiť. "Jednoznačne požadujeme, aby sa na spolufinancovaní pracoviska v Rožňave podieľalo mesto i okres. Dotácia ministerstva nestačí a na nevyťaženosť vysunutého pracoviska dopláca finančne fakulta. Dlh predstavuje 237-tisíc korún," povedal vedúci detašovaného pracoviska v Rožňave doc. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
Na stretnutí predostrel niekoľko problémov, ktorým podľa neho treba v najbližšej dobe venovať pozornosť. Otvoril otázku zriadenia pedagogickej fakulty, ktorá by zabezpečila skutočné využitie priestorov v Rožňave. V druhom ročníku štúdia katechtiky-matematiky a katechetiky-fyziky pokračuje z pôvodného počtu 36 študentov len 10 frekventantov. Do prvého ročníka prijali 26 ľudí, po prvom semestri ich zostalo 12. Plný počet kreditov má z celkového množstva len 10 vysokoškolákov. "Ideálne by bolo venovať sa 30 študentom v každom ročníku, považujem to však za nereálny počet. Snom je vyučovať 80 až 100 študentov. Po rekonštrukcii podkrovia by sme niekoľkým učeniachtivým mladým ľuďom ponúkli ubytovanie počas praxe. Celkovo by v Rožňave mohlo na vysokej škole študovať 550 študentov. Prácu by našlo 70 zamestnancov," vysvetlil P. Sovák.
Navrhol zvážiť pokračovanie v štúdiu na odboroch kombinovaných s katechetikou. Rozpočet pre detašované pracovisko predstavuje 150-tisíc korún, zatiaľ čo reálne náklady vystupujú na takmer 400-tisíc korún. Znamená to, že financie vydržia na chod pracoviska do konca júna. "Jednou z možností je pokračovať v štúdiu bez akreditácie katechetiky s tým, že štátnice by prebehli na inej univerzite. Akreditácia katechetiky by zvýšila náklady o 2 milióny korún. Záujemcov o štúdium v Rožňave by zabezpečila iná kombinácia ako s prírodnými vedami. Vhodnejšie by boli cudzie jazyky," poznamenal P. Sovák.
Neobišiel ani možnosť ukončenia odborov katechetika - matematika a katechetika - fyzika so slovami, že o terajších študentov by sa postarala UPJŠ v Košiciach. "Katechetika sa nezruší za žiadnych okolností. Také niečo neprichádza do úvahy. Inak by sme do toho nevložili peniaze. Katechtika ako predmet by zostala, ale v kombinácii s iným predmetom," podotkol generálny vikár diecézneho biskupa Jozef Kotolný. Za najschodnejšiu cestu označil zriadenie pedagogickej fakulty s celouniverzitným ústavom v Rožňave. P. Sovák považuje za východisko zmluvu o spoločnom financovaní projektu univerzity a mesta Rožňava, ktorá by sa dotýkala všetkých zainteresovaných strán.
"Mestské zastupiteľstvo musí rozhodnúť, či budeme spolufinancovať projekt univerzity. Tá musí formulovať ideu o ďalšom smerovaní a keď budeme mať podklady pre vznik pedagogickej fakulty, súhlasím s možnosťou podpory zo strany mesta dovtedy, kým nebude pracovisko v Rožňave životaschopné. O konkrétnej sume je predčasné hovoriť. Našim cieľom je však udržať možnosť vysokoškolského štúdia v Rožňave," skonštatoval primátor mesta Rožňava Ing. František Kardoš.
Autor: Jana KUMIČÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.