filatelistické dokumenty z predznámkového obdobia. Karanténne zásielky sú dvojakého pôvodu. Z miest, kde boli nákazlivé choroby trvalo rozšírené (Orient, zámorské oblasti) a z čias veľkých epidémií.
Prvé karanténne listy sú známe už zo 16. storočia, ale až v 18. storočí sa začalo vykonanie dezinfekcie na listoch označovať. Dezinfekcia sa robila pokropením octom, neskôr parami síry alebo formaldehydu. Najprv len na povrchu listov, potom prederavením.
Keď v roku 1831 postihla Európu epidémia cholery, pristúpilo sa k vydymovaniu listov pomocou síry, sanitry a otrúb. Listy sa najprv prepichovali šidlom, neskôr špeciálnymi kliešťami.
Niet divu, že po takýchto procedúrach karanténne listy sú nevzhľadné, dohneda zadymené, na druhej strane však majú veľkú historickú hodnotu. Sú vzácne už aj preto, že mať v zbierke 150 200 rokov starý list je rarita. V súčasnosti dezinfekcia listových zásielok sa robila počas prvej svetovej vojny, ale aj dnes sa používa v niektorých nemocniciach a špeciálnych ústavoch, kde sú umiestnení chorí na lepru.
Autor: Ján BOMBARA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.