tendenciu. Veľmi často sa využíva v chatách, rekreačných chalupách, ale dá sa použiť aj v byte. Netreba sa báť uplatniť ho aj v menej obyklých miestnostiach, drevo je nesmierne estetizujúcim prvkom a priestor okolo nás zútulní a zmení na nepoznanie. Prečo by sme mali drevom skrášľovať len predsieň, kuchyňu či podkrovie, keď vhodné obkladové dosky môžeme aplikovať aj v obývacej izbe, odpočinkovom kútiku alebo aj v spálni.
Ak hovoríme o vhodných obkladoch, znamená to, že sa netreba držať iba klasiky, ktorá sa u nás akosi udomácnila - teda dosky v zvislej polohe, spájané perodrážkou, s frézovaným povrchom (tatranský a parížsky vzor). Môžeme ich orientovať aj vodorovným smerom, vytvorí sa tým odlišný optický efekt, veľmi dynamicky bude pôsobiť, ak stenu rozdelíme na rovnaké úseky, v ktorých budú dosky obloženia uložené diagonálne.
Úplne iným typom, ktorý bol bežný v minulosti a dnes ho takmer nevídať, je tzv. kazetové obloženie. Stačí ak sú kazety imitované peknou preglejkou doplnenou po obvode jednotlivých polí ozdobnými lištami, vzniká veľmi efektné obloženie vhodné do obytných priestorov.
Pri každom z týchto spôsobov však platí niekoľko spoločných zásad, o ktorých si v stručnosti povieme niekoľko slov. Prvou zásadou je suchá, nepoškodená stena. Ak je na nej vlkosť alebo pleseň, musíme najprv odstrániť ich príčiny. Či už dávame obloženie od podlahy po strop, alebo len do určitej výšky - 90 až 150 cm, najprv vytvoríme podkladový rám z menej kvalitných latiek, ktorý tvorí nosnú konštrukciu samotného obloženia.
Obloženie z dosiek
Na tento druh obloženia použijeme polotovar - dosky s perom a drážkou, ktoré v niekoľkých profiloch dostať v predajniach pre domácich majstrov. Ak ich ukladáme zvisle, na konštrukciu z latiek postačia vodorovné pásy na dolnom a hornom konci obkladaného úseku. Ak obkladáme až po strop, pásy umiestnime vo vzdialenosti asi 150 cm od seba. Laty osadíme na múr závrtkami do plastových príchytiek (hmoždiniek). Laty sú asi 2 cm hrubé a 4 až 6 cm široké. Medzera medzi múrom a obložením slúži na vetranie, preto nesmieme zabudnúť na vhodne umiestnené medzery v krycej lište hore a dole, ale aj v latách konštrukcie vyrežeme zo zadnej strany kliny s rozpätím pol metra, ktorými prúdi vzduch.
Skôr ako začneme na laty pripevňovať dosky, oprieme ich o stenu a poukladáme podľa kresby. Prvú dosku upevníme ľahko a vodováhou odmeriame zvislú polohu. Potom ju pripevníme klinčekmi v drážke, aby ich nebolo vidieť po nasadení ďalšej dosky. D drážky prvej dosky zarazíme pero ďalšej dosky. Robíme to pomocou klátika a kladiva, aby sa doska nepoškodila. Po osadení dosiek škáru medzi dlážkou a obložením zakryjeme dlážkovou lištou, horný koniec lištou v tvare písmena "L". Takouto lištou zakryjeme aj vonkajšie rohy, ak má miestnosť výklenky. Vnútorné rohy zakryjeme trojuholníkovou lištiu.
V prípade vodorovného alebo diagonálneho usporiadania dosiek použijeme konštrukčné laty v zvislom smere, vzdialené 70 až 120 cm od seba. Na takéto úseky delíme aj dosky, jednotlivé polia potom obkladáme postupne zdola nahor. Škáry medzi poliami zakryjeme zvislou ozdobnou lištou frézovanou symetricky z oboch strán.
Obloženie drevenými platňami
Vyznačuje sa väčšími hladkými plochami, na ktoré môžeme použiť drevotrieskové dosky, alebo preglejku. Preglejka s peknou dyhou bude najvhodnejšia. Stenu si rozdelíme na rovnaké úseky, rozčleníme ju pomocou konštrukčného rámu z latiek. Preglejku narežeme na rovnaké úseky a osadzujeme na prednú plochu rámu, prípadne do drážok v ráme. V prvom prípade bude horný a dolný koniec platne lícovať s okrajom rámu. Zakryjeme ich podlahovou lištou a hornou krycou lištou, ktorá môže byť o niekoľko centimetrov širšia, čím vytvoríme rímsu.
Efektne bude vyzerať, ak do stredu preglejkových platní umiestníme kazety. Pílou dierovkou, alebo elektrickou priamočiarou pílou vyrežeme ešte pred osadením na stenu v strede platní obdĺžniky. Otvory orámujeme peknými lištami, vyrezaný kúsok preglejky prilepíme na rámik zo spodu. Vznikne tak dutá kazeta. Je to jeden z možných spôsobov, môžete uplatniť aj vlastnú tvorivosť.
Napokon zostáva konečná úprava náterom. Odklady z dosiek sa zvyknú moriť alebo lakovať odtieňmi dreva, kazetové obloženie môžeme natrieť aj bielou, krémovou alebo pastelovou farbou, ak ich dávame v hale či spálni. Prispôsobíme ich zariadeniu miestnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.