sa pozerali na tieto aktivity skepticky. V každom prípade, za dve sezóny si jaskyňa získala popularitu a aj čoraz viac návštevníkov. Atraktívnej oblasti v okolí Lipoviec okrem minerálnych prameňov Salvator a krasovej tiesňavy Kamenné baba pribudla ďalšia zaujímavosť a aj tá prispela ku čoraz väčšiemu záujmu o krajinársky vďačné územie na rozhraní pohorí Bachureň a Branisko.
Zajtra v Zlej diere odštartujú pre verejnosť tretiu sezónu. Keď sme sa vyzvedali na novinky, ktoré sú pripravené, zastihli sme dušu celého projektu sprístupnenia a šéfa jaskyne Rudolfa Košča v teréne. "Akurát upravujeme okolie jaskyne, aby bolo všetko pripravené na štart sezóny. V nedeľu ponúkneme návštevníkom okrem prehliadky 250 metrov podzemných priestorov aj vystúpenia gitaristov a okolo 13. hodiny aj trávnice v podaní folklórneho súboru z Lipoviec. Počas prestávky medzi sezónami sme sa venovali úpravám chodníkov v okolí jaskyne, plánujeme aj vybudovanie náučných tabúľ. Sme pripravení a tešíme sa na všetkých, ktorí ku nám zavítajú."
Okrem týchto informácií nám Rudolf Košč ponúkol aj ďalšie zaujímavosti. V okolí jaskyne našli ešte na jeseň archelogické nálezy z doby bronzovej - zvyšky keramiky. Ako každý rok, aj tentokrát bola Zlá diera počas zimy miestom úkrytu netopierov. "V jaskyni zimovalo asi 120 kusov zo šiestich-siedmich druhov. Je to o čosi menej, ako v minulosti, ale tento trend je všeobecný na celom Slovensku. Možno ku nemu prispela aj mierna zima. Pre návštevníkov máme aj jedno prekvapenie, a to sedemtisíc rokov starú kostru jeleňa. Nepochádza síce priamo z našej jaskyne, ale je to atrakcia, ktorá dokladá, čo všetko sa pod zemou dá nájsť." Okrem toho pokračovali v zime jaskyniari aj v práci na objavovaní nových priestorov, zatiaľ však neúspešne.
Zlá diera má jedno špecifikum, ktoré ju odlišuje od ostatných slovenských jaskýň. Je totiž sprístupnená turistickým spôsobom - teda, bez elektrického osvetlenia, bez vybudovaných betónových chodníkov v jaskyni. Každý návštevník dostane karbidovú lampu, na hlavu prilbu a do podzemia sa môže vydať spoločne so sprievodcom s pocitom dobrodružstva, ktoré takýto výstroj evokuje. Podobným spôsobom je na Slovensku sprístupnená už len mimoriadne atraktívna Jaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách. "Ťažko sa mi je samotnému chváliť, ale zatiaľ sme nemali na tento spôsob sprístupnenia jedinú pripomienku. V minulom roku sme narátali vyše päťtisíc návštevníkov z dvanástich krajín Európy a USA. Som rád, že ľudia, ktorí tu už raz boli, sa vracajú a privedú aj známych, či svoju rodinu," prezradil nám R. Košč. "Návštevníci nás v jaskyni nájdu každý deň, od deviatej predpoludním až do osemnástej večera." Okrem samotných podzemných priestorov stojí za návštevu aj okolie, ktoré ponúka možnosti turistiky rôznej náročnosti. Priamo v areáli nájdu návštevníci udržiavané ohniská, vyhliadky a ďalšie zaujímavosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.