Ak sa pridajú jedno či dve policové okienka naviac podľa vlastného uváženia, môžeme získať úplne iný tvar.
Policová zostava je vysoká asi 160 cm, má štyri okienka nad sebou a jedno okienko pridané dole z boku, pričom okienko je veľké 40 x 40 cm a jeho strana je zložená z 5 guľatín. Policový systém sa hodí do celého bytu. v Obývacej izbe dobre poslúži ako polica na kvety, telefónny prístroj alebo najmilšie knihy či časopisy. Obohatí tiež detskú izbu, v ktorom je stále málo miesta na hračky a stavebnice. Pekne sa bude vynímať v kúpeľni, kde na guľatej mriežke nájdu svoje miesto toaletné potreby alebo čisté uteráky. A, samozrejme, aj predsieň potrebuje nejaký priestor na odkladanie rukavíc, klobúkov a iných sezónnych vecí. Policovou zostavou môžeme tiež predeliť kúsok priestoru bez toho, aby sme oddelené miesto zatienili, pretože mriežkou zostavy preniká svetlo.
Potreby a materiál na výrobu police: 80 guľatých tyčí s dĺžkou 40 cm a priemerom 1,2 cm, 12 štvorcových hranolov s dĺžkou 30 cm a stranami 3 x 3 cm, vŕtačka a vrták na drevo č 12, pílka na drevo, pravítko, ceruzka, jemný brúsny papier, včelí vosk alebo lak (farebné moridlo), disperzné lepidlo.
Návod na výrobu police z guľatín so 4 oknami nad sebou a jedným okienkom zboku:
1. Ak nemáme guľatiny a hranoly v požadovanej dĺžke, nameriame si ich pravítkom a narežeme pílkou na drevo tak, aby sme dostali 80 guľatých tyčiek o dĺžke 40 cm a 10 štvorcových hranolov s dĺžkou 30 cm. Potom rezy guľatín a hranolov zjemníme brúsnym papierom.
2. Do hranolov vyvŕtame otvory s priemerom 12 mm do hĺbky 15 mm pre tyče do stien okien a to tak, že rozdelíme dĺžku hranolu na 21 dielikov. Polovicu dielika použijeme ako okraj z každej strany. Do stredu každého ďalšieho dieliku vyvŕtame otvor, pričom zakaždým otočíme hranolček o 90 %. Najlepšie je vytvoriť si šablónu z papiera podľa schémy. Vŕtať musíme presne kolmo, aby nebola zostava po zložení krivá.
3. Môžeme navŕtať všetky hranoly rovnako. Potom môžeme zostavu akokoľvek prestavovať. Pokiaľ chceme mať v zostave nepoužité otvory na stranách, môžeme si vypočítať, ktoré otvory nebudeme používať a nie nenavŕtame. Komu idú horšie počty, môže zostavu postupne vyrábať diel po diele, a tak si vypočítať nepotrebné otvory.
4. Pri zostavovaní sú vždy dva hranoly oproti sebe, otočené o 180 stupňov pozdĺžne aj priečne.
5. Potom začneme spájať guľatiny s navŕtanými hranolmi dokopy. Každý koniec guľatiny natrieme lepidlom a vsunieme do diery hranolu. Takto poskladáme celú zostavu do navrhnutého tvaru. Pre presné skladanie je dobré vyrobiť si ešte jeden hranol, ktorý použijeme pri zostavovaní konštrukcie pre vymedzenie presnej vzdialenosti.
6. Ak chceme, môžeme zostavu natrieť včelím voskom alebo lakom. Ak budeme drevo farebne moriť, začneme až po vyvŕtaní dier.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.