čierna má listy zložené väčšinou z 2 až 3 párov lístkov. Po rozdrvení nepríjemne voňajú. V máji a júni rozkvitajú nápadne veľké bieložlté kvety. Plodom sú drobné, guľovité, čiernofialové lesklé guľôčky, ktoré dozrievajú v auguste a septembri.
Kde rastie: Baza čierna rastie takmer v celej Európe, pozdĺž Čierneho mora smerom na Kaukaz a ku Kaspickému moru. V našich podmienkach sa s ním najčasnejšie stretávame vo vlhkých, na dusík bohatých stanovištiach, pozdĺž komunikácií, v sídlach vedľa stien a plotov, na rumovištiach. Baza čierna tvorí tiež lemy lesných porastov, rastie na pasekách a je podrastom v agátových monokultúrach.
K čomu sa používal: Kvety aj plody bazy čiernej sú dodnes hojne užívaným liečebným prostriedkom. S touto drevinou bol človek tesne spätý už v minulosti. Čierna baza bola nielen cenenou liečivou rastlinou, ale tiež sa jej pripisovala magická moc. Naši predkovia používali (na rozdiel od nás) v podstate všetky časti rastliny.
Zber: Zbierajú sa celé okvetia na začiatku plného kvetu (máj, jún). Sušia sa buď na sieťach položené stopkami hore, alebo sa môžu sušiť zavesené. Droga má charakteristickú vôňu. Plody sa zbierajú v auguste a septembri.
Čo obsahuje: Kvety čiernej bazy obsahujú silice, flavonidy (až 3 percentá rutinu), triesloviny, amíny, cukry, organické kyseliny a vitamín C, sliz, minerálne látky a rozpadové produkty glykosidu sambunigrinu. Plody obsahujú provitamín A, zložky vitamínu B, triesloviny a karotenoidy.
Vlastnosti: Kvety sa používajú ako diafretikum, diuretikum, stomatologikum, vazotonikum. Plody majú mierne preháňacie účinky, používajú sa ako analgetikum, ďalej ako diuretikum a diaforetikum.
Účinky na organizmus: Pre potopudné pôsobenie sa používa čaj z kvetov, pri horúčkovitých ochorenia a pri chorobách z nachladenia. Droga účinkuje močopudne a to vďaka obsahu flavoidov a draselných solí. Kvet bazy čiernej má mierne stimulujúci účinok na tvorbu mlieka u kojacich žien. Plody majú vo väčšom množstve preháňavý účinok, tlmia bolesť pri migrénach a bolestiach trojklanného nervu.
Použitie: Bežná dávka drogy je jedna čajová lyžička na šálku záparu. Ako potopudný prostriedok sa kvet bazy čiernej často kombinuje s inými drogami, napr. s lipou.
Toxicita a vedľajšie účinky: Listy sú jedovaté, obsahujú glykosid sambucinigrin.
Ďalší význam: Baza čierna je medonosná drevina. Pretože bazové drevo je trvanlivé používa sa v záhradkárstve. Šťava z plodov sa používa k dofarbovaniu vína. Plody a kôra sa môžu použiť ako prírodné farbivo aj na bavlnu, vlnu či iné prírodné vlákna. Plody a kvety sa spracovávajú v domácej kuchyni. Z kvetov sa pripravujú obaľované rezne, chutná limonáda a z plodov zas bazový likér.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.