priemyslu Ivana M. Potvrdil nám to šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. Ivan M. funkciu zastával ešte v čase, keď na čele SPP stál Ján Ducký. Vyšetrovateľ ho obvinil z podvodu v dvoch prípadoch. Obvinený je v cele predbežného zadržania.
Prvý podvod sa týka prevodu 10 miliónov dolárov na účet spoločnosti Sezooz Group. Stalo sa tak koncom roka 1998 a peniaze boli prevedené na základe fiktívneho finančného vyrovnania. Podľa Ivora dal obvinený platobný príkaz 4. decembra, pričom už 6. novembra mu boli zrušené oprávnenia na uzatváranie obchodov v mene SPP. Druhý skutok sa týka piatich zmeniek, ktoré vystavil Ján Ducký. Každá z nich na sumu 70 miliónov českých korún, čo je celkovo 350 miliónov. Vystaveniu zmeniek podľa Ivora predchádzala fiktívna zmluva, ktorá bola uzatvorená medzi SPP a Sezooz Group na dodávku bližšie neurčeného zariadenia. Sezooz Group zmenky následne odstúpil českej Union Banke, ktorá ich vyplatila a vznikla jej tak škoda asi 370 miliónov.
Ivan M. vypovedal na Krajskom súde v Bratislave v súdnom spore medzi SPP a Union Bankou ešte v roku 1999 a priznal, že obchody, na základe ktorých došlo k vydaniu časti takzvaných Duckého zmeniek, boli od začiatku iba simulované a niektoré zmluvy pri ich podpisovaní antedatoval. Podľa neho Union Banka od začiatku vedela o schéme prelievania peňazí.
Podľa našich informácií je obvinený aj šéf Sezooz Group Roman Z. Slovenská strana však bude musieť pri jeho obvinení postupovať cestou právnej pomoci z Českej republiky. Roman Z. na jednom zo súdnych pojednávaní o Duckého zmenkách priznal, že všetky úkony boli od začiatku fiktívne.
Ducký ešte v roku 1998 podpísal 27 zmeniek, ktorých hodnota sa odhaduje na päť až sedem miliárd korún. Časť z nich sa mala použiť na nákup akcií Chemapolu firmou Sezooz Group. Sezooz mal pre SPP kúpiť 53 percent akcií Chemapolu, čím sa zmenky dostali k súčasným majiteľom, ktorí žiadajú SPP o ich vyplatenie.
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.