architektúry, stavebníctva a bývania. Hlavnú cenu si do Prahy odnáša režisérka Marie Šandová (na snímke) za náročné a umelecky výrazné zachytenie vzniku stavby vo filme Anděl nad křižovatkou.
Do hlavného mesta Českej republiky si odnáša plastiku akademického sochára Dušana Záhoranského, ktorý v kameni zobrazil spojenie architektúry, stavebníctva i filmového umenia. Plastika je z pôvodného prírodného lomového kameňa - andezitu, ktorý slúži aj ako stavebný materiál. Technológiou, ktorú používajú stavbári, bol rozobratý z pôvodnej hmoty a znova zložený do tvaru, ktorý pripomína irisovú clonu na fotografickom aparáte alebo filmovej kamere.
"Film je blízky architektúre," podotkla Marie Šandová. "Je takisto založený na vizuálnej výpovedi. V našom prípade zobrazuje prácu tímu ľudí i miliardové investície. Priniesli sme ho do Košíc a vďaka nemu teraz mohli Košičania vidieť, čo nové sa deje v Prahe. Aj v budúcnosti to môže byť príležitosť, aby k vám prichádzali nové informácie prostredníctvom dokumentov."
Víťazom kategórie dokumentov sa stal film režisérky Anny Teislerovej Baroko v nás, ktorý citlivo a pôsobivo stvárnil náročnú tématiku. V kategórii náučných programov zvíťazili Kamenné variácie režiséra Petra Ruttnera, ktorému sa veľmi vydareným spôsobom podarilo spracovať odbornú tému jedinečné gotické zdvojené točité schodisko v košickom Dóme sv. Alžbety.
Najlepším filmom medzi propagačnými programami bol Dialóg tvarov režiséra Petra Geržu, ktorého porota pod vedením dramaturga Českej televízie Jiřího Golda ocenila za originálny nápad a čistotu formy. Tento film je záverečným dielom dlhodobého cyklu Slovenskej televízie venovaného našim národným kultúrnym pamiatkam. Čestné uznanie za nekonvenčné spracovanie témy získal Ľubomír Hornák za Taký obyčajný interiér. Cenu primátora Košíc odovzdali autorom cyklu Deset století architektury z produkcie Českej televízie, za systematické zachytávanie významných architektonických pamiatok výraznou umeleckou formou.
"Pre mňa je to veľká pocta," povedala režisérka Anna Teislerová, autorka najlepšieho dokumentu Baroko v nás. Rodáčka z Košíc sa po štúdiách v Prahe usadila v ostravskej televízii a filmový návrat na východ Slovenska bol pre ňu veľmi úspešný. "Chcela by som popriať stále lepšie ročníky a nám tvorcom, aby sme mali na ďalšie festivaly stále čo posielať."
"Robiť dnes architektúru je veľmi náročné. Ale zobrať si ju za tému umeleckého spracovania je ešte náročnejšie. V organizátoroch festivalu sa k tomu pridalo vzácne pozitívne fanatické chcenie. Architektúra, stavebníctvo a bývanie sú tri úzko previazané stupienky, ktoré sa môžu rozvíjať pri vzájomnej náročnosti, odvahe a fanatizme. Z viery sa zrodil čin," podotkol ďalší porotca, architekt Martin Drahovský, ktorý je členom Rady medzinárodnej únie architektov. Chválu organizátorom, ktorí pripravili podujatie na slávu obrazu a myšlienky hmoty, zložil v košickom hoteli Bankov, ktorý pred niekoľkými rokmi získal výročnú cenu Dušana Jurkoviča za architektúru.
"Pre mňa bolo popri zážitku z filmov veľmi dôležitá aj skutočnosť, že sme sa po dlhom čase stretli s tvorcami z Čiech a Poľska. Oživili sme si mená, kontakty, prácu. To je pre nás veľmi dôležité. Rovnako jako vedomie, že v Košiciach sú ľudia, ktorí dokážu zorganizovať takéto medzinárodné podujatie," dodala riaditeľka organizačného výboru festivalu Eva Kratochvílová.
"Myslím, že v Košiciach vznikla ďalšia dobrá značka, ktorá bude mať pokračovanie v budúcnosti. Tak, aby z toho mali úžitok nielen tvorcovia filmov, ale aj široká verejnosť, študenti, mladí ľudia," poznamenal námestník primátora Košíc Jozef Filas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.