ukončená, pokračovať bude od utorka.
Vystúpenia poslancov ovplyvnil svojím prejavom predseda vlády Mikuláš Dzurinda, keďže naznačil, že odhad vývoja nezamestnanosti na začiatku funkčného obdobia vlády SR bol príliš optimistický, pretože vychádzal zo situácie v rokoch 1997 až 1998, keď sa v hospodárstve najmä vďaka masívnym zahraničným úverom udržiavala značná prezamestnanosť. Aj preto je ukazovateľ 10-% miery nezamestnanosti v programovom vyhlásení vlády jednoznačne najrizikovejší, uviedol.
Pod súčasnú vysokú mieru disponibilnej nezamestnanosti, ktorá koncom februára dosiahla 19,7 percenta, sa podľa názoru premiéra podpísali objektívne príčiny, medzi ktoré sa radia okrem iného reštrukturalizácia priemyslu, strata tradičných trhov a rast produktivity práce, ako aj subjektívne príčiny. V tomto smere kritizoval nízku odvahu v boji s čiernou prácou a chybnú privatizáciu v minulom volebnom období, spojenú s prepúšťaním zamestnancov podnikoch.
Vláda SR má podľa Dzurindu tiež určité rezervy v riešení problematiky nezamestnanosti, kabinet však uskutočnil rad opatrení na zlepšenie situácie v tejto oblasti. V apríli prerokuje vláda na mimoriadnom zasadaní materiál s viacerými opatreniami. Zamerané by mali byť najmä na zlepšovanie podmienok pre malých a stredných podnikateľov, podporu zahraničných investícií a zvyšovanie kapacity vzdelávacej sústavy. Vláda mieni tiež pokračovať v rozumných verejných investíciách, napríklad do bytovej výstavby a v daňovej reforme, dodal premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.