Slovensko uzatvorilo včera na prístupových rokovaniach v Bruseli ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy
Hlavný vyjednávač SR Ján Figeľ tomu však neprikladá veľký význam a so včerajším rokovaním vyjadril spokojnosť. "Som spokojný, po roku sme uzavreli tucet kapitol a celkovo sa darí napĺňať náš strategický plán, ktorý predpokladal otvoriť minulý rok polovicu kapitol, tento rok všetky (ostávajúce) a podľa možnosti na budúci rok zakončiť úspešne rokovania prístupovou zmluvou," povedal Figeľ novinárom.
V tejto etape rokovaní je podľa neho dôležitejšia kvalita a obsah rokovaní, ako počet uzatvorených kapitol. Figeľ však očakáva ďalší pokrok na májovom a júnovom kole rokovaní - Slovensku by sa podľa neho mohlo podariť uzavrieť ešte najmenej štyri ďalšie kapitoly.
Slovensko včera okrem dvoch uzatvorených kapitol otvorilo rokovania aj v ďalších piatich - sociálnej politike a zamestnanosti, práve obchodných spoločností, regionálnej politike, finančných a rozpočtových ustanoveniach a životnom prostredí. V nich však rokovania budú pokračovať a EÚ včera Slovensko požiadala o množstvo doplňujúcich informácií a vysvetlení.
V regionálnej politike vyzval Brusel Slovensko na poskytnutie podrobných informácií v mnohých oblastiach, najmä čo sa týka administratívnych kapacít v súvislosti s budúcim využívaním pomoci zo štrukturálnych a kohéznych fondov.
Brusel však Bratislavu vyzval na prehodnotenie požadovanej dĺžky a obsahu prechodného obdobia v oblasti znečistenia dusičnanmi pochádzajúcimi z poľnohospodárskych zdrojov, kde SR žiada odklad do konca roku 2008.
Prístupové rokovania s EÚ včera okrem Slovenska absolvovalo ďalších päť krajín. Najúspešnejšia bola Litva, ktorá otvorila 11 nových kapitol, pričom šesť hneď aj uzavrela a v celkovom počte s 13 uzavretými kapitolami predbehla SR a dotiahla na Maltu. Litva pritom uzavrela aj niekoľko veľmi náročných kapitol - voľný pohyb kapitálu, telekomunikácie, sociálnu politiku a zamestnanosť a tiež kultúru a audiovizuálnu politiku, ochranu spotrebiteľov a hospodársku a menovú úniu.
Poradie kandidátskych krajín podľa počtu uzavretých kapitol vyzerá po tomto kole rokovaní nasledovne:
1. Slovinsko 18 (z celkového počtu 29), Cyprus 18, Estónsko 18, 4. Maďarsko 17, 5. Česká republika 15, Poľsko 15, 7. Malta 13, Litva 13, 9. Slovensko 12, 10. Lotyšsko 11, 11. Bulharsko 8, 12. Rumunsko 6
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.