Nazýva sa ňou na základe rozhodnutia židovskej veľrady o smrti Ježiša Krista. Na znak smútku sú v kostoloch oltárne rúcha fialovej farby.
Evanjelickí farári si preto ani zajtra neoblečú na čierne luteráky bielu kamžu. V evanjelických kostoloch je zajtrajšia 5. pôstna nedeľa predpašiovou. Veriaci sa vyberú do kostolov bez tradičných spevníkov - nahradia ich Pašie, knižočky o utrpení - História utrpenia Ježiša Krista. Smrtná nedeľa je príležitosťou vypočuť si texty Starej zmluvy, ktoré predpovedajú Ježišovo utrpenie a umučenie. Pašiovou je nasledujúca Kvetná nedeľa a v ich čítaní pokračujú veriaci na Veľký piatok.
V mnohých slovenských regiónoch pretrváva dávna obyčaj - ľudia chodia na Smrtnú nedeľu do kostolov oblečení v čiernom, preto je známa aj ako Čierna nedeľa. Na vidieku, napríklad v podtatranskej oblasti súvisí so Smrtnou nedeľou aj pradávny zvyk vynášania Moreny, ktorý v sebe zachováva túžbu po definitívnom odchode zimy. Vynášanie Moreny sa napríklad v obci Liptovská Teplička každoročne stáva príležitosťou prezentovať aj iné pradávne zvyky a piesne. Niektorí etnografi vyslovujú názor, že vo vynášaní Moreny sa zachoval oveľa starší zvyk, keď ľudia v túžbe po príchode jari obetovali mladých ľudí ako žertvu božstvám vegetácie a plodnosti. Vidiečania dodnes veria, že vynášanie Moreny chráni obce pred neúrodou, epidémiami a inými pohromami. Na Smrtnú nedeľu ľudia dodnes dbajú i na prípravu a podávanie rôznych obradových jedál, napríklad rezancov či šúľancov, ktoré symbolizujú túžbu po dlhých hrubých obilných klasoch v budúcej úrode.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.