najvýraznejšou aktivitou. MUDr. Iveta Plšeková, nová tajomníčka Ústrednej rady DS, v rozhovore pre náš denník tvrdí, že to je iba začiatok ofenzívy, ktorou sa demokrati snažia dostať z intelektuálskej izolácie a osloviť občanov tohto štátu, predovšetkým príslušníkov strednej vrstvy.
To by sme však tú strednú vrstvu museli najprv mať.
Máte pravdu, u nás ako vyhranená spoločenská vrstva s tomu zodpovedajúcim štandardom životnej úrovne nejestvuje. Ale je tu potencionálne. Patria do nej malí a strední podnikatelia, lekári, učitelia, živnostníci, každý, kto si, využívajúc vlastný um a ruky zarába na živobytie. Práve týchto ľudí chceme oslovovať.
Nemáte pocit, že pohľadnice pre ministerku financií, a nemyslím veľkonočné, by mohli vašu strany vytesniť z okruhu záujmu súčasnej SDK ?
Viem na čo mierite, ale nemyslím si to. Náš predseda hovoril s predsedom poslaneckého klubu SDK J. Rusnákom aj o tejto našej aktivite. Nebránil sa jej, naopak, vyslovil jej podporu, pretože on sám veľmi dobre pozná problémy, s ktorými zápasia podnikatelia a taktiež mnohí zo súčasných poslancov SDK v minulosti podnikali, takže majú osobné skúsenosti s fungovaním daňového systému.
Myslíte si, že vaša iniciatíva je taká, ku ktorej by sa mohli pridať aj niektorí ďalší "koaličníci"?
Myslím, že áno. Predpokladáme, že je reálne, aby ju podporil klub SDK, klub KDH a budeme ešte rokovať aj s klubom SMK.
Ďalšia vaša iniciatíva opäť mieri na peniaze. Navrhujete totiž oddelené zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti, teda zamestnancov, od zdaňovania ostatných príjmov fyzických osôb. Nesporne sú to rozumné riešenia, neporovnateľne racionálnejšie pre daňovníka i štát, ako to, čo funguje teraz. Lenže, nie je to aj voda na predvolebný mlyn?
Všetko sa dá chápať aj tak aj tak. Kto to ako vezme, ale my naozaj nesúhlasíme s predloženým návrhom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o zmenách v Zákonníku práce, kde práve sa má rušiť inštitút dohody o vykonaní pracovnej činnosti. To je predsa úplne bežná forma, keď dôchodcovia, študenti, ale aj ľudia zamestnaní v štátnych organizáciách, si môžu nejakou tou korunou prilepšiť. Ministerstvo argumentuje nejakými záujmami v rámci vstupu do Európskej únie. Nevieme o tom, že by to bola nejaká striktná podmienka. Sme presvedčení, že predstavitelia EU pri zoznámení sa so špecifickou situáciou u nás, vysokou nezamestnanosťou a reálnymi príjmami celých skupín obyvateľstva, by určite netrvali na tom, že prácu na dohodu treba zrušiť.
Vráťme sa ešte k otázke. Rátate s týmito svojimi aktivitami ako istým rámcom či základňou pre svoj volebný program?
Myslím si, že s tým môžeme rátať. Demokratická strana ako pravicová strana tu nie je len pre nejakých podnikateľov, ako to často mylne ľudia chápu. My sa definujeme ako strana, ktorá chce vybudovať na Slovensku strednú vrstvu, lebo povedzme si, každý štát je bohatý nie vtedy ak má pár boháčov a ostatní sú chudobní, ale ak má dobre vybudovanú strednú vrstvu.
Viktor Nižňanský a jeho reforma verejnej správy vyšli tiež z vašej "liahne". Nižňanský odišiel a reforma je v závoze.
To, čo sa s reformou deje teraz, s tým naša strana nemá nič spoločné. Reforma totiž nie je o tom, či vznikne úrad, v akom meste vznikne a koľko "vuciek" bude. Reforma je o tom, aby sa decentralizovala moc i peniaze, a zdôrazňujem i peniaze do regiónov, a aby volení, nie menovaní politickými stranami funkcionári, rozhodovali o rozdeľovaní peňazí, o tom, kde, načo, prečo a ako sa použijú, aby priniesli čo najviac osohu.
Hovoríte rozumne, ale tých 2,5 percenta preferencií nesvedčí o tom, že by vám ľudia zvlášť rozumeli.
Možno je to niekedy nie o tom, či nám rozumejú, ale či dokážeme s nimi správne komunikovať. Myslím si, že v našom prípade išlo skôr o to. Po nedávnom kongrese DS, ktorý bol presne o tom, či budeme vedieť oslovovať svojich voličov alebo nie, prichádzame s úplne novým spôsobom komunikácie. Jednou z jeho lastovičiek sú aj pohľadnice ministerke financií. Verím, že za čas, ktorý je ešte pred nami, dokážeme lepšie osloviť verejnosť ako doteraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.