by kameňom dohodil... Lokalita so senníkom pre raticovú zver je naozaj celkom blízko, a predsa schovaná v hĺbke lesa. Po prebudení tatranskí macovia potrebujú dohnať stratu hmotnosti a energie po zimnom spánku, neraz sa odvážia k intravilánom. Vlani im tu lesníci ponúkli lesozmes a pri prestretom stole neraz hodovalo až sedem medveďov. Prirodzene, neprišli naraz, ale chodili pekne postupne, hoci medvedí protokol siedmich statočných ľuďom celkom jasný nebol. Ako prezradil Pavol Kráľ z ochranného obvodu Štrbské Pleso Štátnych lesov TANAP, každý maco má svojho Filipa (o tom by vedeli rozprávať včelári) a raz pribehli turisti s nárekom, že ich pod Kriváňom vyrušil pri stanovaní medveď. Ozlomkrky utekali, možno si konečne spomenuli aj na zákaz bivakovania v návštevnom poriadku, nocou strácali zvršky a zvyšky výstroja. Ráno sa situácia vysvetlila, svoj mocný hlas v ruji skúšal iba jeleň..
Lesné olympiády bez víťazov?
Macovia sú si dobre vedomí svojej sily, ale... "Medveď sa celkom inak správa na území, ktoré je mimo jeho teritória, čiže ak sa aj náhodou objaví na turistickom chodníku, veľmi dobre vie, že nie je doma. Ak človek nevnikne priamo do lokalít, kde majú medvede brlohy, možnosť stretnutia je veľmi málo pravdepodobná. Chodím do lesa každý deň, sú to naozaj náhody. Naviac je táto šelma aktívna hlavne v podvečerných a večerných hodinách, kedy sú už ľudia preč. Stáva sa však, že sa turisti v Infocentre pýtajú, kde môžu stretnúť medveďa," povedal lesník Ľuboš Fabián na margo známej turistickej zvedavosti a dodal, že iba nedávno stopoval staršieho medveďa, ktorého stopa laby merala 27 centimetrov, čiže pán lesa mohol mať okolo 180 kilogramov. Prirodzene, brloh nie je zakreslený v nijakom sprievodcovi... Napriek svojej hmotnosti dokáže vrtký maco bežať rýchlosťou až 50 kilometrov za hodinu a je to vraj veľmi elegantný, až plavný pohyb. Človek by popri ňom fučal aj na horskom bicykli!
Taká facka musí bolieť
Skupinka Rómov pod Kriváňom si svojho času nevšimla, že v lokalite je celkom iné ako turistické značenie. Medvede si vyznačia svoje teritórium najradšej na kôre smrekovcov alebo límb, no robia aj pachové značky. Rómovia chlpatým svalnáčom vtrhli "do špajze", hoci v národných prírodných rezerváciách je zbieranie lesných plodov v TANAP-e prísne zakázané aj pre vlastnú potrebu. Nuž, nemali to robiť... Macovi stačilo vystrčiť nos z malinčia a dva týždne bol v revíri pokoj. Zberači sa ani neukázali. Lesníci hovoria, že medveď nie je nebezpečný, ak človek neprekročí tzv. únikovú vzdialenosť, pri ktorej už zviera reaguje útokom alebo únikom (v prípade najsilnejšej šelmy je ústup málo pravdepodobný). Medvedice s mladými sú však nevyspytateľné. Vlani medvedica jednému hubárovi roztrhala psa, pričom išlo o útočného rotvajlera, druhého vážne poranila. Chlapík to zistil až cestou z lesa, medveďa ani nevidel, počul ho len zarevať. Spoliehať sa na prítomnosť štvornohej "ochranky" asi teda nemá pre hubárov význam, naviac je to aj porušenie návštevného poriadku TANAP-u. Nešťastné psy nemali čas ani len zakňučať. A ako útočí medveď? Mocnou labou. Taká facka postačí navždy.
Autor: dgv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.