úmrtia na ne v chronickom štádiu ochorenia dosahuje až 25 percent. V lekárskych kruhoch sa označuje prívlastkom "tichý zabijak". Následky ochorenia sa zvyknú prejaviť v produktívnom veku, pričom úspešnosť ich liečenia sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 20 percent. Lekári tiež registrujú, že cena liečby je podstatne drahšia, ako cena očkovania.
Napriek tomu, Slovensko údajne patrí z pohľadu zaočkovanosti obyvateľstva k popredným krajinám sveta. I tak sa však v pokrytí obyvateľstva občas vyskytujú, či už geografické alebo časové, "diery". Uvádza sa, že na celoplošnú ochranu populácie je potrebné dosiahnuť až 80-percentnú zaočkovanosť. Lenže pri praktizovaní súčasného trhového mechanizmu je väčšina obyvateľstva Slovenska nútená, v prípade záujmu, hradiť si plnú výšku očkovacej vakcíny z vlastného vrecka. Jej cena sa pohybuje rádovo na úrovni niekoľko tisíc korún. "Práve toto je kameňom úrazu. Najrizikovejšou skupinou pri ochorení na hepatitídu typu A, nazývanú aj choroba špinavých rúk, sú rómski spoluobčania žijúci v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Čo sa týka prevencie, tu prakticky nemôžeme počítať so žiadnou, pretože sociálna situácia a spôsob života s ňou nedovolí kalkulovať. Na druhej strane, ak sa potvrdí ochorenie, potrebné je zaočkovať všetkých, ktorí prišli s dotyčným do styku. A to v nejednom prípade presahuje rámec mnohopočetných rodín, rátajúcich rádovo desiatky členov," povedal nám riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Poprade MUDr. Jozef Krak. Podľa jeho slov, v takýchto prípadoch sa neraz dostávajú k slovu tvrdé rokovania so zdravotnými poisťovňami o spôsobe úhrady poskytnutých vakcín. Zatiaľ sa však podľa neho nestalo, že by sa nepodarilo nájsť riešenie.
U hepatitídy typu B, ktorá sa prenáša krvou, sa povinne očkuje zdravotnícky personál, ktorý s ňou prichádza do styku, a teda je najviac ohrozený možnosťou nákazy. Predovšetkým sú to pracovníci traumatologického či chirurgického oddelenia, gynekológovia alebo zamestnanci biochemických laboratórií. Nedávno sa na základe rozhodnutia poslancov Národnej rady SR pristúpilo tiež k povinnému očkovaniu novorodencov, ktoré je hradené zo štátneho rozpočtu. "Keďže však najrizikovejšou vekovou skupinou sú adolescenti začínajúci so sexuálnou aktivitou, potrvá ešte niekoľko rokov, kedy sa podarí vykryť vekovú dieru medzi zaočkovanými deťmi a tínedžermi v rizikovom veku," tvrdí predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti MUDr. Svetozár Dluholucký.
Hoci situácia so zaočkovaním obyvateľstva proti hepatitíde stále nie je stopercentná, v regióne severného Spiša sa vyskytli problémy na úrovni epidémie naposledy pred troma rokmi v obci Výborná v Kežmarskom okrese. "Vlani sme na území okresov Poprad, Kežmarok a Levoča, ktoré sú v pôsobnosti nášho štátneho zdravotného ústavu zaregistrovali 26 prípadov hepatitídy typu A a 13 typu B. Tohto roku ich bolo u prvého z typov deväť a u druhého štyri. Žiadne z ochorení našťastie nemalo masovejší charakter," povedal na záver popradský okresný hygienik J. Krak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.