Korzár logo Korzár

T. Repaská: "Uznesenie poslancov o mojom odvolaní je nezákonné a nerešpektujem ho."

Spišská Nová Ves O komplikovanej situácii v obci Buglovce v Levočskom okrese, kde vlani v lete obecné zastupiteľstvo odvolalo Teréziu Repaskú (na

snímke) z funkcie starostky, Spišský denník pravidelne informoval. Kauzou sa medzitým zaoberala polícia, štátna správa i výbor Národnej rady SR pre verejnú správu, ktorý odporúča vyhlásiť v obci nové voľby. T. Repaská však dodnes tvrdí, že jej odvolanie bolo nezákonné a nie všetky informácie, ktoré zverejňoval Spišský denník, sú pravdivé. Opätovne sme teda T. Repaskej poskytli priestor na vysvetlenie sporných faktov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo považujete vaše odvolanie za nezákonné?

To, že 19. decembra 1998 som vyšla ako víťaz volieb, to nemohli zniesť tí, čo mali z úradu odísť. Už vo februári ma išli dvakrát odvolávať. Tí piati, ktorí ma odvolali, sú prívrženci môjho predchodcu. Ja nemám ani politickú podporu..."

SkryťVypnúť reklamu

Ako to? Veď ste kandidovali za ZRS? Vystúpili ste z neho?

"Ukončila som členstvo, ja som bezpartajná."

Vráťme sa k vášmu odvolaniu. Hlasovali zaň tri pätiny poslancov...

"Bolo to 30. júla po riadne ukončenom rokovaní obecného zastupiteľstva, kedy som opustila miestnosť spolu s poslankyňou pani Lesnickou a niekoľkými občanmi. Takéto sedenie poslancov môžem považovať za sedenie pri pive. Ich uznesenie je nezákonné a ja ho nerešpektujem."

Pred časom Spišský denník informoval o doúčtovaní dokladov za minulý rok, ktoré ste predložili na obecný úrad. Medzi nimi bol aj výdavkový doklad na 39-tisíc korún, kde je v kolónke VYPLATENÉ KOMU napísané občanom obec Buglovce. V názve článku sme použili spojenie účtovník by žasol. Považujete vy takýto doklad za vierohodný?

SkryťVypnúť reklamu

"To je len zastrešujúci doklad, kedže sme občanom vracali peniaze za plyn a aby sme nemuseli vypisovať v knihe toľko riadkov, zastrešili sme to jedným dokladom. Tento doklad vyjadruje súhrn sumy väčšieho počtu pripojených a občanmi podpísaných dokladov, čo umožňuje zákon o účtovníctve. Touto formou sa účtuje aj vyplatenie miezd zamestnancov v podniku.

Pozrite sa, ja som dedinu prevzala rozvadenú, bez peňazí. Chceli sme sa pustiť do druhej etapy plynofikácie, tak sme sa obrátili na občanov so žiadosťou o pôžičky. Určili sme tarifu 5000 korún, niekto dal viac, niekto menej, niekto nič, ale prišiel odrobiť a niekto vôbec nič. Robila som tak s vedomím, že SPP po plynofikácii uhradí preinvestované náklady, a z toho potom občanom vrátime. Z toho, čo som dostala odstupné z okresného úradu, som použila hneď na obecné účely. Ďalej bolo treba zaplatiť ďalšiu etapu za dovoz kameňa, tak tu som pristúpila k vypožičaniu peňazí."

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli o tomto vypožičaní poslanci? Mali ste v uznesení ich súhlas na pôžičky?

"Dala som im slovo, že ja peniaze na kameň požičiam. Vzhľadom na to, že som dala slovo, bolo mojou povinnosťou sa o to postarať. Doviezli sme 460 tatroviek kameňa do obce Buglovce. Toto sme prejednávali, poslanci súhlasili, že požičiame peniaze."

Priznávate, že nie ste účtovníčka. Napriek tomu ste uzatvárali dohody o vypožičaní peňazí od tretích osôb, od svojho manžela, dokonca aj od samej seba. Je to podľa vás normálny postup starostky?

"Prežívali sme ťažké chvíle, elektrárne nám chceli vypnúť verejné svetlo, tak som robila ďalšie pôžičky tak, že som dala príkaz na prevod z manželovho účtu na obecný a zaplatila sa elektrika atď. Všetky vklady sa dajú overiť vo VÚB v Spišskom Podhradí. Ostatné peniaze vyplácané počas výstavby boli účtované cez pokladňu. Boli to peniaze môjho manžela.

Považujete za štandardné, aby starosta z vlastných peňazí financoval obecné akcie? Každá obec má svoj rozpočet a investuje podľa neho. Ak niet za čo, tak sa neinvestuje.

"Nebola iná možnosť. Chcela som svoj sľub občanom splniť, verila som riaditeľovi plynární, že peniaze vyplatí, a tak mi iné neostávalo, len obec splynofikovať. To som už riešila sama a nebyť tohto spôsobu, ktorý som použila, dnes by plyn v Buglovciach nebol. Áno, požičala som na plyn, na kameň, no k 30. júnu 2000 je všetko vyplatené a vrátené. A v pokladni obecného úradu som k 30. júnu som nechala hotovosť 73 866 korún. A na účte lesa som nechala 70-tisíc korún. Doviedla som obec k plusu."

V obecných lesoch pracovali Rómovia z Bystrian na dohody o vykonaní práce a dostávali poukážky na nákup v obchode vášho manžela. Považujete to za bežný postup vyplácania?

"Gro práce v lese pri vysádzaní a ošetrovaní stromčekov vykonali Rómovia. Keď som nimi v lese strávila 35 dní, dostatočne som sa oboznámila s ich problémami. Prosili ma, aby som im dala zálohy, aby si mohli kúpiť chleba, šampón, prášok na pranie. Mnohé dni bola pokladňa prázdna. Mnohokrát som im vyšla v ústrety tak, ako to robím aj teraz že si zoberú v obchode potraviny, zapíšu sa a keď im príde podpora, čestne prídu vyrovnať. A tak som im aj vtedy dala. Keď prišiel deň výplaty, peniaze nestačili. Vtedy som s manželovým súhlasom na časť peňazí vyhotovila poukážky, aby si Rómovia mohli vybrať tovar z predajne. Keď prišla dotácia na les z ministerstva pôdohospodárstva, v tej čiastke poukážok sme dlh vrátili do obchodu.

Medzi občanmi obce Buglovce nebol záujem o prácu v lese?

"Niekoľkokrát som vyzývala rozhlasom, no prišlo ich málo, v počte osem."

Akým spôsobom ste vyplácali ich?

"Riadne, dostali peniaze."

V jednom z rozhovorov pre Spišský denník ste uviedli, že počas výkonu funkcie starostky v roku 1999 ste nedostávali mzdu. Audit vykonaný nezávislou audítorkou ukázal, že počas prvých troch mesiacov vaša mzda predstavovala 7 900 korún a počas nasledujúcich mesiacov 15 200 korún. Poslanci hovoria, že vám taký plat neprináleží a že ste pracovali na polovičný úväzok. Aká je teda pravda o mzde starostky Bugloviec?

"Od januára do marca 1999 som ešte bola zástupkyňou prednostu na Okresnom úrade v Levoči. Keď som nastúpila na obecný úrad, môj predchodca mi nechal kľúče na stole, bez žiadneho preberania majetku a na obecnom účte 12-tisíc korún. Urobila som hrubú čiaru a išla som za realizáciou toho, čo som mala vo volebnom programe plyn, trafostanica a nová cesta. Na zasadaní obecného zastupiteľstva sme sa dohodli, že kým nebude obec plateniaschopná, nebudeme si dávať žiadne odmeny."

Odmeny sú jedna vec a základný plat druhá.

Peňazí v obci nebolo. Opakujem, že ja som do funkcie nešla kvôli peniazom. Mzda starostu vyplýva zo zákona, čerpala som základnú mzdu a základný príplatok za riadenie. Za január, február a marec 1999 činí hrubá mzda 7 900 korún. Za mesiace jún až december po 15 200 Sk. Mzdy boli účtovne pripravené, no neboli vyplatené, lebo nebolo z čoho. Opakujem, že mzdy boli účtovníčkou pripravené a neboli čerpané."

Ako je možné, že nebolo na mzdy? Buglovce predsa dostávajú od štátu podielové dane 27-tisíc korún mesačne.

"Celý rok od januára až po december som nedostala ani korunu. Až v mesiaci december som vyúčtovala mzdu z prvý štvrťrok a potom som uplatnila nárok ešte za 4 mesiace. Na výplatu za ostatné mesiace nezostávalo. V mesiaci január 2000 boli odvedené aj odvody za desať mesiacov pozadu."

Odvody sa predsa odvádzajú mesačne...

"Je to pravda, no nedodržiavali sme to. Rátala som s tým, že budú penále. Ťažko sa nám žilo, no robilo sa, išlo to. Teraz za 9 mesiacov došlo v obci k čomu? Rozoberá sa kameň a rozpredáva sa stavebný materiál, ktorý mal ísť na cestu a na dom smútku. To, čo sa deje, považujem od pána Katriňáka za úbohosť."

Ale pána Katriňáka poverilo obecné zastupiteľstvo vedením obce, takže zrejme mu poslanci dôverujú...

"No ale čo sa dosiahlo za 9 mesiacov? Ohováranie, osočovanie, rozpredávanie stavebného materiálu, ktorý sme pre obec nadobudli za 18 mesiacov."

Viete o tom, že odbor životného prostredia uložil obecnému úradu spratať tento kameň a že obec kvôli tomu dostala pokutu?

"Áno, viem. Stavebný materiál bol dovezený z Braniska preto, aby sa z neho vybudovala cesta a nie preto, aby ostal ležať na roli. Vo výstavbe obce sme išli postupne kameň sme doviezli, keď išla posledná várka z Braniska, potom išla plynofikácia a trafostanica, ako som občanom sľúbila a potom sme chceli pristúpiť k výstavbe cesty, o čom je spracovaná dokumentácia."

Z čoho ste chceli financovať výstavbu, keď peňazí v obci nebolo?

"Tak ako som vybavila plynofikáciu a trafostanicu. Milión dal štát, obec doplatila 300-tisíc. Keby bolo na cestu treba len 300-tisíc, o to sa aj ja postarám. Ale tu treba iné peniaze. Tam sa jedná o 600 metrov. Materiál máme, pozemky máme a devízou je aj pomoc ľudí. Cesta je potrebná."

Od júla minulého roka máte doma obecnú pečiatku i doklady, odvtedy ste na obecnom úrade neboli. Čím sa živíte?

"Nie som zamestnaná nikde, som doma. Ja som starostka obce. Starosta nemá určenú pracovnú dobu, je starostom celých 24 hodín denne."

Podnikli ste počas uplynulých deviatich mesiacov nejaké kroky v prospech obce?

"Nič nepodnikám."

Dostávate mzdu z obecného úradu?

"Nie, nedostávam. Za žiaden mesiac od januára 2000 som nedostala mzdu."

Odvolali vás predsa až v júni. Ako je to možné, že ste od januára neodstali mzdu? Je vám jedno, či dostávate plat alebo nie?

"U mňa nie je prvoradá mzda ani teraz, ani vtedy, keď som išla do funkcie."

Z čoho teda žijete?

"Mám manžela, ktorý popri zamestnaní v školských službách má podnikanie. O to, že žiť máme z čoho, sa postará."

Budete kandidovať na post starostky v doplnkových komunálnych voľbách v Buglovciach?

"Mám hrejivý pocit z výsledkov, ktoré som odviedla s niektorými poslancami v obci Buglovce. Väčšina občanov si tieto výsledky váži, čo dokázali minulý týždeň, kedy do Bratislavy putovala petícia na moju podporu a za odstúpenie pána Katriňáka z obecného úradu. Práca a peniaze mi ako osobe nechýbajú. Cítim veľkú potrebu, aby výstavba cesty bola zrealizovaná, predpoklady na to sú. Cesta je nutná vzhľadom na to, že ideme do budúcnosti. Čo ešte treba urobiť, to je podľa projektov prekrásne vyznievajúci dom smútku."

Myslíte si, že obec, ktorá nemá žiadne peniaze, môže budovať prekrásny dom smútku?

Môže.

A z akých peňazí? Budete opäť požičiavať?"

"Keď bude treba, aj požičiam. Tak ako som to urobila s plynom a kameňom. Požičala som na plyn, zrealizovalo sa a vrátila som. Veľmi by som rozmýšľala nad tou kandidatúrou, pretože určití ľudia v obci si ma nezaslúžia. A mne sa tak trápiť netreba. Za taký nadmerný výkon, aký som ja obci obetavo odviedla, niet slov na ospravedlnenie toho, čo mi vyviedli."

Hovoríte, že zastupiteľstvo vás odvolalo nezákonne. Budete riešiť túto situáciu súdnou cestou?

Nie, ja čakám na vyjadrenie Okresnej prokuratúry v Poprade. Keď je dôvod, nech má odvolajú. Nech ma odvolajú zákonne. Ja sa sama nevzdám. Nechýba mi práca, nechýba mi výplata. Na základe mňa novelizovali zákon o obecnom zriadení, podľa ktorého bol starosta dovtedy v rukách poslancov len handrou. Vyvolila som si tvrdú cestu. Nech je to ponaučenie, aby sa niečo také ako v Buglovciach už nezopakovalo nikde a nikdy."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 373
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 573
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 234
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 876
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 374
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 337
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu