začala sa včera v Prešove. Jej organizátorom je Katedra vzdelávania dospelých a sociálnej práce Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Uskutočňuje sa pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petra Magvašiho, ktorý mimochodom včera na tejto konferencii tiež vystúpil. Jej cieľom je výmena teoretických poznatkov a komparatívna analýza sociálnych problémov, najmä v postsocialistických štátoch v etape prípravy ekonomiky a sociálno-politického systému na vstup do Európskej únie.
Podľa slov ministra Magvašiho, sociálne práva sú súčasťou ľudských práv a od nich sa dovíja kvalita ľudského života. Podľa neho by sa touto témou malo Slovensko zaoberať nie náhodilo, ale dlhodobo. Malo by si dokonca vypestovať svoju vlastnú školu k tomu, ako napĺňať tieto základné civilizačné tendencie ľudstva v podmienkach Slovenskej republiky.
Na novinársku otázku ako by zhodnotil kvalitu ľudského života na Slovensku, minister odpovedal, že podľa indexu definovania patríme do prvej tretiny krajín na svete. "Ak budeme merať skutočnosť tým, že slovenská spoločnosť vo vnútornej štruktúre je pomerne dobre rozložená, že je to mladá spoločnosť, tak sa dá povedať, že kvalita ľudského života je dobrá. Na druhej strane nemôžeme byť spokojní s jeho dĺžkou. Tu však treba skúmať celý tento proces vo väzbe na transformačné obdobie. To speje k tomu, aby sme zvýšili kvalitu ľudského života, aby sme zmenili charakter života slovenskej rodiny aj spoločnosti. K tomu má slúžiť aj medzinárodné porovnávanie, akým je táto konferencia."
V kvalite ľudského potenciálu slovenská spoločnosť podľa ministra stagnuje. Dodal, že v spoločnosti víťazí ten, kto bude mať viac vedomostí, znalostí. A to podľa neho súvisí s celoživotným vzdelávaním, predlžovaním celého obdobia získavania nových vedomostí. "Slovensko má na to ľudský potenciál, aby sme zachytili túto civilizačnú tendenciu."
V príprave na povolanie zaostávame za európskym štandardom približne o tri roky. Preto bude nevyhnutné posunúť tento vek. Už dnes napríklad v Českej republike je doba prípravy na povolanie o jeden a pol roka dlhšia ako na Slovensku. Prvé kroky by sa podľa ministra mali urobiť už v nasledujúcom školskom roku. "Keď dnes nevštepíme otázku vzdelávania do základov vnútornej kultúry človeka, tak sa nepohneme dopredu. Preto navrhujeme znížiť napätie na trhu práce výraznejším posilnením počtu ľudí študujúcich na vysokých školách, tvorením pomaturitného štúdia, ale aj doktorandského štúdia. To sme úplne nechali na náhodilosť. Dovolím si tvrdiť, že spoločnosti vedomostí, znalostí, už nepostačí základné vysokoškolské štúdium," uzavrel minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.