prednostu Krajského úradu Prešov Milan Ambróz. Pokračoval konštatovaním, že kým populačná krivka na Slovensku klesá, v Prešovskom kraji sa zatiaľ s týmto v školstve nestretávajú. "Práve opačne, do prvých ročníkov základných škôl nastúpi v rámci Prešovského kraja viac žiakov ako ich odíde z deviatych ročníkov."
Toto je podľa Ambróza aj jedna z objektívnych požiadaviek na ministerstvo školstvo i ministerstvo financií pre nárast počtu pracovníkov a financií. "Rozpočet sa totiž stavia pre štátnu správu na celý rok, ale školstvo začína vždy novým školským rokom," uviedol.
Svoje slová zástupca prednostu podčiarkol číslami. V Prešovskom kraji celkove opustí deviate ročníky základných škôl 11 500 žiakov, pričom do prvých ročníkov základných škôl sa chystá 11 836 žiakov. Okresy, kde tento nárast žiakov je vidieť v prvom ročníku, sú Kežmarok, Prešov, Sabinov i Vranov nad Topľou. V Sabinove napríklad z deviatych ročníkov odíde 748 žiakov a do prvých ročníkov nastúpi vyše tisíc. Vo Vranove nad Topľou na miesto 1093 žiakov deviatych ročníkoch nastúpi do lavíc 1204 prvákov. Problémom podľa M. Ambróza je aj rozdiel v počte žiakov v triedach. Kým v okrese Medzilaborce sú triedy v ktorých je 17 žiakov, okres Sabinov má triedy, kde je 23 žiakov.
Následne zástupca prednostu poukázal na počty prihlásených na stredné školy. Vo všeobecnosti sa počet prihlásených v Prešovskom kraji zvýšil. Ambróz spomenul Bardejov kde je prihlásených viac o 448 žiakov, v Humennom o 227 viac, v Prešove o 1096, v Sabinove o 228, v Snine o 251, v Svidníku o 322 a vo Vranove nad Topľou o 207 viac žiakov. Tiež skonštatoval, že analýzy, ktoré sa pre potreby školstva tvoria, svedčia o tom, že v školstve v Prešovskom kraji chýba 900 pedagogických a nepedagogických pracovníkov.
Podľa Ambróza je problém v tom, že limit pracovníkov školstva ktorý je zohľadnený v rozpočte je 18 tisíc ľudí. Pre nich dostal kraj aj financie. "Toto však nie je v súlade s vyhláškami a požiadavkami ministerstva školstva. Čiže aj keď máme počet zamestnancov v školstve nad limit, objektívne sme vlastne pod reálnou potrebou," uviedol zástupca prednostu. Ambróz tiež povedal, že tento problém sa vlečie už niekoľko rokov a súvisí s tým, že zle sa urobila delimitácia učiteľov zo školskej správy v Košiciach pod krajský úrad.
Štátny tajomník ministerstva školstva László Szigety počas svojej marcovej návštevy v Prešove však ohlásil ďalšie prepúšťanie v školstve o koeficient 1,5 poznamenali na tvrdenia Ambróza novinári. "Nič v tomto smere zatiaľ nie je oficiálne. Robíme kroky, aby sa to vyriešilo a aby sme nemuseli v Prešovskom kraji znižovať stavy." Na otázku ohľadne financií, ktoré prichádzajú do Prešovského kraja na žiaka, zástupca krajského prednostu uviedol: "Stále sme finančne poddimenzovaní. Hoci v minulom roku nám deficit zohľadnili a dostali sme 40 miliónov, zo 100 miliónov, ktoré na dofinancovanie školstva vyčlenila vláda, ale na strane druhej treba povedať, že kým nám v Prešovskom kraji vyrovnali deficit, krajom ktoré mali financií navyše, tak im zostali. Čiže stále sú na tom mnohé kraje na Slovensku lepšie, ako my v Prešove," uzavrel problém Milan Ambróz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.