udiali zásadné organizačné zmeny a zmenila sa štruktúra výroby. "Obmedzili sme športové a voľnočasové odevy a navýšili oblekové kapacity vyššej úrovne. Vyžiadal si to trh a záujem odberateľov."
D. Migaš ďalej uviedol, že pre tento rok pripravujú 25-miliónovú investíciu do technológie. Pôjde hlavne na nákup žehliacej a šijacej technológie. Tiež skonštatoval, že skoro 95 percent produkcie OZKN ide na vývoz na trhy Európskej únie - konkrétne pre Taliansko, Francúzsko a Nemecko. "A už sa javí aj spolupráca so Španielmi," dodal prezident OZKN. Pokračoval tým, že za 5 a pol roka, čo vlastnia fabriku, investovali 130 miliónov do technológie, budov a skvalitnenia prostredia.
"Podmienkou úspechu sú totiž kvalitné stroje a kvalitné pracovné sily. Ak sa nemodernizuje, tak sa nedá dosiahnuť vysoká kvalita, ani vysoká produktivita práce," povedal Migaš. Informoval aj o tom, že už schválili plán na rok 2001. "Ideme do ďalšieho rozvoja a počítame s pekným ziskom. Voči štátu máme všetko vyrovnané, či ide o sociálnu poisťovňu, colnice, či Fond národného majetku. Neurobili sme si dcéry a neprelievali majetok. Pritom v čase privatizácie sme zdedili 100-miliónový dlh. Poviem otvorene, že sme to mohli hodiť do konsolidácie, ale keďže nosím meno Migaš, nemôžem si to dovoliť. Tvrdím, že čo patrí štátu a Bohu, treba dať."
Prezident OZKN ďalej uviedol, že vo firme sa nerozdávajú dividendy a nebudú ani najbližšie tri roky. Následne informoval Migaš o priemernom (hrubom) plate. Kým v roku 1999 činil priemerný zárobok v OZKN 7255 korún, v minulom roku sa zvýšil o 8,6 percenta na 7882 Sk. Ekonomická riaditeľka Oľga Ištvanová vytiahla čísla a skonštatovala, že kým v roku 1999 bolo OZKN v strate, rok 2000 skončili so ziskom 5 miliónov 240-tisíc Sk.
OZKN zamestnávalo v minulom roku 1004 pracovníkov. Obrat firmy za rok 2000 bol 249 miliónov Sk. Znížili tiež záväzky z obchodného styku o 20 miliónov Sk. "Štrukturálna zmena je v tom, že sme odišli od nemeckého odberateľa a začíname robiť pre nadnárodný španielsky koncert YNDUICEO." K investíciám, ktoré v minulom roku činili 25 miliónov Sk a boli z vlastných prevádzkových nákladov, O. Ištvanová povedala: "Rekonštruovali sme výrobné priestory, nakupovali modernú šijaciu i žehliacu techniku. Tiež rezaciu a nakladaciu linku. Je to taká technológia, akú nemajú nikde v bývalom Československu," poznamenala generálna riaditeľka OZKN Mária Migašová.
Pokračovala na tému dochádzky. "Kým v štátoch EÚ je bežná 5-7 percentá práceneschopnosť a v Španielsku dokonca 3 percentná, my napríklad dnes (rozumej včera - pozn. red.) máme vo fabrike 24 percentnú absenciu. Toto spôsobuje, že niektorým krajčírkam doplácame k minimálnej mzde, lebo po dvoch-troch týždňoch maródky strácajú zručnosť. Ľudia v súčasnosti chorľavejú viac, ako to bolo pred desiatimi rokmi," povedala Migašová.
"Budeme investovať do zdravia," skonštatoval na to D. Migaš a uviedol, že ešte v tomto roku vybudujú vlastné rekondičné zariadenie. Generálna riaditeľka v tejto súvislosti spomenula aj hotel Mier v Bardejovských Kúpeľoch, ktorý mal slúžiť na rekondičné pobyty pre zamestnancov. "Platili si len stravu na deň vo výške 80 Sk a aj tak nebol záujem. Preto ten náš zámer dopadol tak, ako dopadol," poznamenala. Následne prezident OZKN kritizoval, že ako úspešná firma, vytvárajúca nové pracovné miesta, nemá žiadnu podporu štátu. "Zahraničný kapitál sa pritom zvýhodňuje," povedal.
Zároveň skonštatoval, že odkedy vlastnia OZKN, znížili stav THP o 250 ľudí, ale na strane druhej vytvorili 500 nových pracovných miest. Nové závody má OZKN napríklad v Kráľovskom Chlmci, Bardejove, Spišskej Novej Vsi. "Pritom vytvoriť podnik pre 50 ľudí stojí v nákladoch 10 miliónov Sk," vyratával Migaš. "Ale aj modernizácia znamená, že potrebujeme menej ľudí. Napríklad pri novej rezacej linke namiesto 70 zamestnancov bude stačiť na obsluhu 30 ľudí."
Zároveň uviedol, že každému prebytočnému zamestnancovi ponúknu inú prácu. "Ak ju neprijme samozrejme musí odísť. Tiež mi bolo oznámené, že Migašová z Pušoviec je medzi tými, čo má prísť o prácu. Povedal som, že ak neprijme náhradnú prácu, pôjde z fabriky aj ona. Lojalita vo výrobe nemá miesto, pritom o sebe tvrdím, že som mäkký a sociálne cítiaci človek," skonštatoval Dušan Migaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.