softvéru na financovanie obchodu s drogami a terorizmu.
Vďaka anonymite internetu totiž môžu piráti spotrebiteľom priamo predávať malé množstvá softvéru a financie použiť na podporu zločineckých a teroristických skupín.
Divízia Microsoftu pre Európu, Blízky východ a Afriku uvádza, že konali v spolupráci s národnými úradmi a zameriavali sa na stránky, ktoré ponúkali nelegálny softvér. Podľa jeho údajov Microsoft žiadal okamžité odstránenie pirátskych programov a celkový počet zatvorených stránok alebo odstráneného softvéru za osem mesiacov dosiahol 38 065. Microsoft od januára 2000 získal na súdnom vyrovnaní 17,7 milióna USD a spolu s uvedeným počtom celkový počet odstránených položiek za posledné dva roky dosiahol 79 000.
Hlavným cieľom zásahu boli internetové aukčné stránky. Spoločnosť Business Software Alliance v novembri 2000 zažalovala dodávateľov podozrivého softvéru, ktorí používali britskú aukčnú stránku QXL na predaj svojich produktov. Microsoft zas v marci poslal 30 varovných listov ponúkateľom, ktorí pirátsky softvér predávali na nemeckých stránkach IEZ Auktionen, offerto.de a Ricardo.de.
Cieľovými trhmi pri najnovšom zásahu bolo 22 štátov, medzi nimi USA, Británia, Nemecko, Hongkong, Čína, Taiwan a Poľsko.
Ako informuje agentúra Reuters, od augusta minulého roka, keď sa skončila podobná operácia, úrady na celom svete skonfiškovali približne päť miliónov kusov pirátskeho softvéru Microsoft a hardvéru v odhadovanej hodnote nad 1,7 miliardy USD.
(1 USD = 49,553 SKK)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.