tak. Dokazuje to aj zaujímavý a veľmi užitočný výrobok, za ktorý jeho tvorca dostal jednu z piatichncien za neobyčajné podnikateľské a iné aktivity, ktoré každé dva roky udeľuje švajčiarska hodinárska firma Rolex.
Mohammed Bah Abba, ktorý je učiteľom v štátnej polytechnickej škole v nigérijskom meste Dutse, dostal cenu Rolex Awards for Enterprise za vývoj chladničky, ktorá pre svoju činnosť nepotrebuje elektrickú energiu a ktorej zhotovenie vraj nestojí viac ako tretinu dolára. Chladnička, ktorej niekto dal vcelku vtipný prívlastok "púštna", pretože je určená najmä pre horúce púštne oblasti Afriky, pracuje na veľmi jednoduchom fyzikálnom princípe. Aj ten, kto neštudoval fyziku na prírodovedeckej fakulte, vie z vlastnej skúsenosti, že ak má na sebe mokré šaty, pociťuje chlad. Tento pocit chladu je dôsledkom toho, že na odparovanie vody je potrebné určité množstvo energie, ktoré odparujúca sa voda odoberá svojmu okoliu (v tomto prípade teda telu). Povedané veľmi zjednodušene (nech ma kolegovia fyzici nezatracujú!), odparovaná voda "odnáša" so sebou teplo. A práve tento jednoduchý princíp využil pán Abba pri konštrukcii svojej "púštnej" chladničky. Táto chladnička pozostáva z vnútornej hlinenej nádoby, vloženej do vonkajšej hlinenej nádoby. Priestor medzi obomi nádobami je vyplnený vlhkým pieskom. A je to! Odparovaním vody z mokrého piesku cez steny vonkajšej nádoby sa ochladzuje vnútorná nádoba a tým aj jej obsah. Skúšky, ktoré Abba vykonal v púšti na severe Nigérie, ukázali, že v takejto chladničke vydržia paradajky v pomerne čerstvom stave niekoľko týždňov, zatiaľ čo pri bežnom skladovaní je to len niekoľko dní. Africký špenát (nazývaný amaranth), ktorý normálne začne vädnúť niekoľko hodín po zbere, vydrží v Abbaovej chladničke až 12 dní.
Abbaova chladnička predstavuje alternatívu pre obyvateľov púšte, ktorí obvykle hneď nespotrebované potraviny rastlinného pôvodu sušia. Sušením sa síce podstatne nezníži obsah proteínov či kalorická hodnota, ale môže dôjsť napríklad k poklesu obsahu vitamínu C. Navyše niektoré druhy zeleniny (napríklad špenát a cibuľu) vôbec nemožno sušiť. Púštna chladnička môže mať dokonca aj sociálny dopad. Abba tvrdí, že mladé dievčatá už nebudú musieť ísť hneď ráno s čerstvo nazbieranou zeleninou na trh, ale budú mať čas navštevovať školu. A v nej sa možno dozvedia aj to, že v bohatších krajinách musia byť chladničky pripojené na zdroj elektrickej energie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.