zamávali Stranou maďarskej koalície. Rozhodnutiu jej Republikovej rady (RR SMK), ktorá tesnou väčšinou otvorila cestu z vlády do parlamentu Nižňanského šifre 12+12, sa razantne vzpiera tá skupina politikov SMK, čo v hlasovaní na RR utrpela porážku.
V urputnej zvade mezi "bugárovcami" a "radikálmi" sa kríži viac viditeľných rovín. Po prvé je predmetom sporu, či bolo kvôli "Dzurindovým modrým očiam" vôbec legitímne ustúpiť od "Komárna" (resp. podalternatív), keďže tým údajne došlo k zrade na záujmoch maďarských voličov; po druhé, či v prípade schválenia "osmičky" (ktorú budú pretláčať SDĽ a SOP spolu s opozíciou), resp. neschválenia žiadneho zo scenárov nastal čas vystúpiť z koalície; po tretie, na tanieri je klientelizmus v SMK, keďže proti časti "umiernených" vzniesol Miklós Duray ťažké obvinenie, že riešenie v prospech 12 samosprávnych krajov odhlasovali, pretože majú na tom "hospodárske záujmy".
Partia Duray, Kvarda, Csáky a spol. tvrdí, že rozkrájanie Žitného ostrova je pre SMK zásadne neprijateľné v situácii, keď pri všetkých ostatných regiónoch Nižňanského koncepcia úzkostlivo stráži ich celistvosť (o tom sa ale dá dôvodne pochybovať). Pokiaľ doteraz - podľa generálneho experta SMK Kvardu - boli slovenskí Maďari rozparcelovaní v štyroch celkoch, ak prejde "dvanástka", budú údajne roztrúsení až v šiestich. Bugár sa bráni presunom Skalice a Senice k Bratislave. To je práve jadro dohody, ktorú uzavrel dvojstranne s Dzurindom (a ktorá tak popudila Migaša - doteraz "pod stolom" obchodoval s premiérom vždy iba on). Týmto manévrom narastie totiž v kľúčovom Trnavskom kraji zastúpenie Maďarov tesne nad 30%, čo síce nie je celkom "Komárňanská župa" (hoci HZDS v poslednom vyhlásení to takto vtipne demaskuje), ale zaručuje budúcej regionálnej reprezentácii Maďarov veľmi slušné proporcie v "trnavskom parlamente".
Podstatné je, že nech ho už strana splnomocní alebo nie (pred hlasovaním v NR zasadne ešte jedna RR SMK), Kvarda je v NR SR odhodlaný nastrieľať sériu pozmeňovacích návrhov, smerujúcich k "Podunajskej župe" (keďže "Komárno" sa už sprofanovalo, obsahovo ide však stále o varianty, o ktorých ostatné koaličné strany nechcú ani počuť). Hoci presadiť nič z toho evidentne nemá nárok, "radikálna" časť SMK už dnes avizuje, že bez schválenia niektorého z nich "dvanástku" v parlamente nepodporí.
A teraz pozor - z toho istého krídla SMK sa zároveň šíria dobré rady, aby Dzurinda spojil reformu s hlasovaním o dôvere. V princípe majú pravdu; ak bude možné SDĽ a SOP vôbec nalomiť, tak iba týmto spôsobom. Politicky ale vyskakuje z vreca čosi iného: Časť SMK, z poslaneckej skupiny tak asi polovica, úplne vážne koketuje s vystúpením z koalície. Ak v maďarských kuloároch Duray a spol. otvorene hovoria, že bez akceptácie svojich pripomienok 12+12 nepodporia, je veľmi pikantné, že vo verejných vystúpeniach napríklad práve Duray vystríha pred vládnou krízou, do ktorej sa koalícia vrúti po schválení "osmičiek". Prečo verejne pred slovenským publikom nehovorí radšej o tej vládnej kríze, ktorá vznikne, keď on sám a spol. nepodporia to, na čo si Bugár s Dzurindom ťapli pod stolom a hlasmi troch ministrov SMK pretlačili do parlamentu?!
Vyvstáva akoby dojem, že axiómou číslo jedna komunikačnej stratégie SMK je využívanie jazykovej bariéry. Nezrovnalosti a protirečivosti vo vyhláseniach smerom k maďarskému resp. slovenskému publiku sú totiž prítomné aj u Bugárovho krídla. Sám predseda napríklad ešte vôbec neoznámil slovenskej verejnosti to, s čím sa ponáhľal okamžite po RR pred vlastných voličov - totiž, že terajšie rozhodnutie RR SMK bolo usmernením iba pre ministrov vo vláde, vôbec k ničomu ale nezaväzuje poslaneckú skupinu.
Tretia rovina hádky už iba dokumentuje hĺbku rozvratu. Duray naznačil záujmové prepojenia niekoľkých členov Republikového výboru na Transpetrol, teda firmu, v ktorej riaditeľuje nominant SMK Czucz. Zjavne mieril na niekoľkých exponentov bývalej Madarskej občianskej strany, ktorí - aj napríklad podľa politológa László Öllösa - tvoria "ekonomickú nátlakovú skupinu". Pál Csáky poprel, že by sa v tomto obviňovaní na RR angažoval, veľavýznamne však tu a tam na opýtanie žmurká, že bez vetra sa lístok veru nepohne...
Toto sú bojové línie tvrdého zápasu, ktorý sa okolo RVS v SMK rozpútava. Už dnes je vysoko pravdepodobné, že ako celok SMK koncepciu, ktorú nechala prejsť vládou, nepodporí. Zvyšok, o ktorý sa v SMK bojuje, zostáva otvorený. Pre krajinu bude najpodstatnejšie, ako dopadne zápas o zotrvanie-vystúpenie z koalície. Ak preváži odchod, ďalším dôsledkom bude predsedníctvo Csákyho, ktorý práve na tejto kauze začal svoju volebnú kampaň k najbližiemu snemu SMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.