ekologickej stability a ochrane mokradí.
Ako dôvod uviedol námestník primátora Jozef Filas skutočnosť, že spomínané nariadenia upravujúce ochranu viacerých lokalít v meste Košice, sú duplicitné a majú ich v kompetencii odbory životného prostredia.
"Zrušením spomínaných nariadení sa ochrana biokoridorov a biocentier ako sú Borovicový háj, Čičky majer, Štrkovisko-Krásna, Výslnie-Poniklecová lúčka, stratí, ostanú vo vákuu. Bude to mať dopad na funkčné využitie lokalít, ktoré bolo doposiaľ chránené všeobecno-záväzným nariadením mesta Košice,"upozorňuje poslancov JUDr. Jozef Šuchta z občianskeho združenia SOSNA.
"V praxi to môže znamenať, že lokalita doposiaľ určená ako biocentrum, alebo biokoridor sa vráti k pôvodnej funkcii v územnom pláne. Máme ešte v pamäti snahy o výstavbu rodinných domov v biocentre Borovicový háj. Viaceré z týchto lokalít by v prípade zmeny ich funkcie boli vysoko lukratívne v prípade ich odpredaja na stavebné účely."
Ako ďalej Jozef Šuchta uviedol, z dôvodu zachovania doterajšej ochrany lokalít navrhuje SOSNA stiahnutie návrhu na zrušenie VZN.
"Je potrebné uviesť, že biocentrá a biokoridory uvedené v nariadení mesta o územnom systéme ekologickej stability boli pojaté do lokálneho systému, ktoré príslušný odbor životného prostredia okresného úradu prejednal a tak sa stali jedným z územno-plánovacích podkladov. Nikdy sa však nestali súčasťou záväznej časti územného plánu schváleného poslancami mestského zastupiteľstva v roku 1994, keďže riaditeľ magistrátu mal pripraviť spomínané VZN. Jeho zrušenie by malo byť predložené až v prípade, že tieto lokality budú zapracované do záväznej časti územného plánu, ktorý je v zmysle stavebného zákona vyhlasovaný osobitným všeobecno-záväzným nariadením. Túto možnosť poslanci majú," vysvetlil JUDr. Šuchta.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.