Neskôr tieto plány dostali novú dimenziu," hovorí Michal Michalčík, starosta Slovenského Nového Mesta. Spoločný maďarsko - slovenský plán ochrany Roňavy od Michalian, odkiaľ tvorí spoločnú hranicu, po Slovenské Nové Mesto, kde opúšťa naše územie, pokračoval zrkadlovým obrazom úpravy jej oboch brehov. Súčasne s týmto vývojom vznikol mikroregión tokajských obcí Borša, Slovenské Nové Mesto, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Čerhov.
"V minulom roku sme spoločne s predstaviteľmi samospráv maďarských obcí na pravom brehu Roňavy, podali žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov na zlepšenie kvality životného prostredia v tomto regióne," približuje genézu žiadosti Michal Michalčík. Projekt im schválili a Európska únia poskytla na jeho realizáciu 1,55 milióna Eúr, čo predstavuje 75 percent nákladov celého projektu. Zvyšných 25 percent uhradí slovenská strana z verejných zdrojov. Z dotácie budú financovať odkanalizovanie mikroregiónu piatich tokajských obcí.
Michal Michalčík je v pohľade na relatívne bezproblémovú priechodnosť projektu opatrný. "Určite mu pomohlo to, že v podzemí Slovenského Nového Mesta a Sátoraljaújhely sú bohaté zdroje pitnej vody výdatnosti až 100 litrov za sekundu a ich ochrana," pripomína starosta. Keďže ide o takmer stomiliónovú zákazku, tender na dodávateľa vyhlásil Úrad vlády SR. "Verím, že výber bude objektívny a dostane ho zemplínska firma. Vytvorilo by sa tým niekoľko desiatok pracovných príležitosti pre tunajších ľudí," dodáva na záver M. Michalčík. Juhozemplínčania predpokladajú, že prvé práce začnú ešte v tomto roku.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.