nemožno ho bez poškodenia sňať, je naprogramovaný na telefónnu linku. Kedykoľvek sa väzeň vzdiali od pevne inštalovaného vysielača alebo rozopne náramok, vyslaný signál upozorní dozorcu, že odsúdenec nedodržiava stanovený režim pohybu.
Používať elektronického dozorcu navrhuje v novom zákone minister spravodlivosti ČR Jaroslav Bureš. Je totiž presvedčený, že elektronické náramky pomôžu vyriešiť preplnenosť českých väzníc. Návrh už predložil legislatívnej rade vlády, potvrdila TASR tlačová hovorkyňa ministerstva Iva Chaloupková.
Toto zariadenie sa do Európy rozšírilo zo Spojených štátov. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že použitím elektronických náramkov možno znížiť nároky na kapacitu väzníc a tým ušetriť náklady na dozor nad odsúdencami. Elektronický dozorca sa v českých pomeroch má vzťahovať na ľudí odsúdených na obdobie do dvoch rokov.
"Bolo by to niečo ako domáce väzenie pod dohľadom," doplnila Chaloupková a upresnila, že sa bude využívať len na nízke tresty, ktoré si budú môcť odsúdení namiesto vo väzení odpykávať doma. Mohol by sa využívať napríklad u futbalových fanúšikov odsúdených za výtržnosti - v tomto prípade by sa sledovalo, ako plnia zákazy navštevovania futbalových zápasov alebo pohostinských zariadení, dodala.
Podľa Chaloupkovej ešte nie je presne doriešené, na aké skutky sa bude možnosť domáceho väzenia vzťahovať, rovnako ako nie je známy výrobca, ktorý by sa zaoberal výrobou elektronických dozorcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.