rastúce počty imigrantov vyvolávajú nepriateľské postoje v bohatých krajinách, kam títo ľudia smerujú.
Týmto nepriateľstvom podľa Economistu trpia i skutoční azylanti, ktorých nie je veľa, a ktorí skutočne potrebujú ochranu pred politickou perzekúciou. Demagogickí politici od Austrálie až po Rakúsko využívajú obavy verejnosti, že cudzinci prispievajú k nárastu zločinnosti, nezamestnanosti a podvádzajú pri čerpaní sociálnych dávok.
Economist sa domnieva, že prisťahovalectvo prináša hostiteľskej krajine aj výhody, i keď trpí nezamestnanosťou, ako napríklad Európska únia, kde je v súčasnej dobe bez práce 14 miliónov ľudí.
Je nesprávne predpokladať, že v každej krajine existuje len dopredu dané množstvo práce, ktoré treba vykonať, takže cudzinci sú tu potrební jedine vtedy, keď sa toto množstvo rozšíri. Prisťahovalci vytvárajú pracovné príležitosti a zároveň ich tiež zapĺňajú. Prispievajú ku všeobecnej hospodárskej aktivite, píše týždenník.
Economist ďalej upozorňuje na nebezpečenstvo, že prisťahovalectvo, či už legálne alebo ilegálne, odčerpá z chudobných krajín kvalifikované pracovné sily, ktoré tieto štáty pre svoj rozvoj potrebujú, i keď je tu pravdepodobnosť, že voľnejší prisťahovalecký režim by viedol tiež k voľnejšiemu pohybu osôb medzi hostiteľskou a domovskou krajinou.
Prisťahovalectvo nemožno podľa týždenníka uvoľniť naraz. Ani bohaté štáty by nezvládli náhly príliv veľkého množstva ľudí. Ale mali by ohlásiť zavedenie väčších prisťahovaleckých kvót v priebehu nasledujúcich rokov. Ekonomikám totiž rovnako ako voľný pohyb kapitálu, tovaru a ziskov prospieva aj voľný pohyb pracovných síl, uzatvára Economist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.