Štefan Matis a zástupca speleologického klubu Drienka Gabriel Lešinsky v utorok informovali novinárov o ďalšom postupe ochranárov pri pripomienkovaní novelizácie banského zákona.
"Jaskyne Aggtelekského a Slovenského krasu sú od roku 1995 zapísané v zozname svetového dedičstva. V zmysle pravidiel konvencie o svetovom dedičstve, sa do zoznamu zapisujú len najvýznamnejšie prírodné hodnoty v relatívne neporušenom stave," informoval Š. Szabo. A práve nový pripravovaný banský zákon je v rozpore so snahou ochranárov o zachovanie nášho prírodného dedičstva. Ako sa vyjadrili, hrozí, že na chránenom území sa začne opäť s ťažbou.
"Už existujúci lom Drienovec nad vyvieračkou Fejke, ktorý sa nachádza v južnom svahu Jasovskej planiny, môže výrazne znehodnotiť podzemný krasový fond. Na tejto planine je známych 115 krasových lokalít, z čoho je 66 jaskýň. Na planine je najznámejšia jaskyňa Skalistý potok, ktorá je zároveň jednou z najhlbších na Slovensku. Ďalšou ťažbou sa môže narušiť celé podzemné bohatstvo," upozornil na ekologické nebezpečenstvo G. Lešinský.
Ochranári vyčítajú novelizácií banského zákona, najmä fakt, že oproti pôvodnému zákonu, v ktorom chránené ložiskové územie, čiže vyňatie územia na ťažbu, určuje obvodný banský úrad po dohode s okresným úradom životného prostredia. Táto súčinnosť v novelizácii chýba. Chránené ložiskové územie a jeho zmeny bude môcť určovať už len obvodný banský úrad rozhodnutím, ako aj dobývací priestor.
"A práve to je v rozpore so zákonom č. 287/1994 o ochrane prírody a krajiny. Máme totiž indície, že banský úrad nerozhoduje v súlade s ochranou prírody, ale má najmä na pamäti záujem ťažiarských spoločnosti. Od novembra 2000 do marca 2001 sa podali v šiestich prípadoch návrhy smerujúcek otváraniu a rozšíreniu lomov v krasových lokalitách," uviedol J. Šuchta.
Ochranári niekoľko krát žiadali ministra životného prostredia SR László Miklósa, aby prehodnotili pripravovaný banský zákon. Naposledy listom z 28. marca. "Minister chápe naše požiadavky. Taktiež iniciujeme, aby sa z tohto územia stal národný park a prípadne sa odpísali zásoby nerastných surovín, čím by sa zamedzilo ich ťažbe. Toto opatrenie by definitívne vyriešilo vyššie uvedené problémy aspoň v Slovenskom krase," dodal J. Šuchta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.