miliardu eúr do nákupu vojenských lietadiel. Tie by sa podľa jednej záujmovej skupiny mali pohybovať nadzvukovou a podľa druhej zase podzvukovou rýchlosťou. V súvislosti s ambíciou Slovenska vstúpiť do štruktúr Severoatlantickej aliancie (SA) sme pri návšteve bruselského sídla NATO tento problém jednoducho nemohli obísť.
Najprv sa nám na sekcii plánovania NATO podarilo zistiť, aké sú investičné trendy u krajín, ktoré sa usilujú rozšíriť rady dnešnej "devätnástky". "Je vecou každého štátu, čo si kúpi a za koľko. Aliancia do biznisu tohto typu v žiadnom prípade nebude zasahovať. Myslím si však, že krajiny usilujúce sa o vstup do NATO by sa mohli a mali venovať viac iným a dôležitejším veciam," povedal nám pracovník sekcie plánovania NATO, ktorého meno musí zostať v anonymite, pretože jeho pracovné zaradenie mu nedovoľuje poskytovať oficiálne interview. Ako uviedol ďalej, poznajúc možnosti nášho rozpočtu, "nie je predsa mysliteľné, aby ste si kupovali maslo, keď stále ešte nemáte chlieb. Z toho vás jednoznačne bude musieť bolieť brucho".
Ďalším, avšak už podstatne kompetentnejším mužom, ktorý sa nám vyjadril k problematike nákupu bojových lietajúcich strojov, bol hovorca NATO Jaime Shea. Ten celú záležitosť poňal zo širšieho uhlu pohľadu. "Prirodzene, Severoatlantická aliancia má vypracovanú koncepciu protivzdušnej obrany aj pre stredoeurópsky priestor, do ktorého patrí tiež Slovenská republika. Bez ohľadu, či budeme o nej hovoriť alebo nie, a to by som len veľmi nerád, myslím si, že pred Slovenskom stoja podstatne dôležitejšie úlohy. Medzi nimi predovšetkým zabezpečenie interoperability s členskými štátmi NATO, čo v praxi znamená zvládnutie anglického jazyka, reštrukturalizáciu armády a zosúladenie informačných systémov," konštatoval.
Obaja zástupcovia Severoatlantickej aliancie sa vzácne zhodli na tom, že zodpovednosť za prípadný nákup bojových lietadiel v žiadnom prípade neponesie NATO, ale slovenská vláda, jediná disponujúca rozhodovacou právomocou. Hovorca NATO nás ďalej upozornil, že aliancia v horizonte niekoľkých nasledujúcich rokov neočakáva žiaden letecký útok vedený z východu.
Ako sa nám podarilo zistiť na záver, exponenti NATO v skutočnosti neodporúčajú slovenským zástupcom pri tejto organizácii robiť akékoľvek unáhlené kroky v súvislosti s nákupom drahej bojovej techniky.
Koncepcia reštrukturalizácie slovenských vzdušných síl by sa podľa našich informácií mala dostať na prerokovanie v rámci štruktúr Severoatlantickej aliancie v septembri tohto roku. Kúpenie alebo nekúpenie nových lietadiel však nijako neovplyvní pražský summit NATO v novembri 2002, na ktorom sa rozhodne o rozdelení nových prihlášok do tejto organizácie. "Do nákupu nových zbraní nás nikto netlačí. Budeme sa musieť rozhodnúť sami," dozvedeli sme sa zo slovenských diplomatických zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.