previedlo 517 tisíc 141 akcií, čo z celkového balíka predstavuje 3,16 percenta. Keďže minulý týždeň odborársko-zamestnanecká akciovka Hutník kúpila 0,36 percent akcií VSŽ, opýtali sme sa jej predsedu predstavenstva Jaroslava Grubera, či aj utorkový balík akcií kúpili oni.
"Nie, my sme ho nekúpili, ale pravdou je, že sme o kúpu týchto akcií záujem mali. Išlo však o priamy predaj a tak sme šancu nemali," priznal J. Gruber.
Kto akcie predával, to nám už prezradiť samozrejme nechcel. Na otázku, koľko voľných finančných zdrojov má v súčasnosti Hutník, len lakonicky poznamenal: "Veľmi veľa." Získal ich podľa Grubera postupným odpredajom aktív, o čom sme už v našich novinách informovali.
Hutník, ktorý pôvodne vlastnil 10 percent akcií VSŽ, ich pred nástupom amerického investora predal U. S. Steelu. Teraz opäť nakupuje. Prečo? "Predali sme dobre a teraz nakupujeme lacnejšie." Keďže Jaroslav Gruber nedávno vyhlásil, že podľa neho idú VSŽ dole vodou, zaujímalo nás, či sa nebojí, že na tomto obchode prerobí. "To nie, toho sa neobávame. Čo sa však týka ďalšieho osudu VSŽ, v tomto smere máme vážne obavy. Niekto tie avizované odpredaje majetku musí zastaviť." Nakupuje teda Hutník akcie preto, aby opäť aspoň trochu mohol do diania vo VSŽ prehovoriť? "Až toľko peňazí nemáme, aby sme získali významný balík akcií."
Jaroslav Gruber prízvukuje, že súčasné transakcie ako odpredaje aktív či krátkodobé investície do akcií majú za cieľ len finančný prínos. Hutník smeruje k likvidácii a vysporiadaniu sa s vlastnými akcionármi. O ďalšom osude Hutníka budú akcionári rozhodovať na valnom zhromaždení na budúci týždeň v utorok.
Otázkou ostáva, kto teda akcie predal a kto akcie kúpil. Zatiaľ táto informácia ostáva zahalená rúškom tajomstva. V každom prípade sa však zdá, že najviac dôvodov na predaj, respektíve zmenšenie svojho balíka akcií, má štát. Ako totiž uviedol ekonomický týždenník Trend, FNM vydal prísľub, že odkúpi od Slovenskej sporiteľne 12,6 percent akcií VSŽ. Tým pádom by ale fond mal na účte už 16,4 percenta, čo spolu s akciami, ktoré má Transpetrol (21,24 percent) presahuje hranicu 30 percent a to nehovoríme ešte o ďalšom menšom balíku kontrolovanom štátom. Pritom, ako je všeobecne známe, ak subjekty konajúce v zhode majú viac ako 30 percent, sú povinné zo zákona vydať prísľub na odkúpenie akcií od ďalších akcionárov. V tomto prípade by to štát podľa Trendu vyšlo na 2,2 až 4,5 miliardy korún. Je teda zrejmé, že štát sa môže snažiť o zmenšenie svojho balíka a nedá sa teda vylúčiť, že predávajúcim bol práve on.
Kto ale mohol akcie kúpiť? Prostriedky na to má Hutník a má na to aj dobrý dôvod snahu zarobiť pred samotnou likvidáciou. Jaroslav Gruber to ale poprel. Do úvahy teoreticky pripadá aj U.S. Steel financie má a štátu má byť za čo zaviazaný. Pre presadenie vstupu amerického investora do železiarní bol štát totiž nútený skupovať akcie VSŽ. Odkúpením troch percent by sa U.S. Steel ešte stále nedostal nad 30-percentnú hranicu. Možností je však viac a ako hovoria informácie z kuloárov, pohyby s ďalšími akciami v najbližšej dobe nie sú vylúčené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.