akceptovateľný v najbližšom roku označil Mikloš pokles daňového zaťaženia o 2 až 2,5 percenta. "Momentálne nie je možné zo dňa na deň znížiť daň zo zisku právnických osôb na 19 percent. Zároveň je pravda, že si treba stanoviť harmonogram postupu k tomuto cieľu v najbližších štyroch, piatich rokoch," skonštatoval o znižovaní daní včera v Banskej Bystrici po prednáške organizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku Mikloš.
Ďalšie znižovanie daní zo zisku právnických aj fyzických osôb chápe ako nutné a myslí si, že na Slovensku naň existuje priestor. Podľa Mikloša o tom svedčia predbežné údaje o výnose dane zo zisku právnických osôb za minulý rok. "Ukázalo sa, že sme mali pravdu. Napriek zníženiu sadzby dane zo 40 na 29 percent sa výnos ukazuje vyšší ako v roku 1999," dodal. Poukázal aj na nutnosť znižovať odvodové zaťaženie do poisťovní, ktoré má Slovensko najvyššie v porovnaní s krajinami V 4 aj Európskej únie.
Hlasovanie o reforme verejnej správy v parlamente označil Mikloš za veľkú skúšku vládnej koalície a jej súdržnosti. V tejto súvislosti pripúšťa, že situácia môže byť vážna, ale odhadnúť jej ďalší vývoj nevie.
"Neviem odhadnúť, čo je lepšie - schváliť v parlamente model 8 plus 8 alebo nič. Neviem totiž predvídať, či by sme po ďalších voľbách mali šancu presadiť Nižňanského model, alebo nie. Ak by sme mali na výber medzi variantom 8 plus 8 a jedinou alternatívou, že prídu nejakí šialenci, ktorí schvália 3 plus 1, potom je lepšie mať 8 vyšších územných celkov," konštatuje podpredseda vlády.
Model usporiadania 3 plus 1, ktorý po Migašovej SDĽ presadzuje Fico, považuje Mikloš za absurdný. Podľa neho totiž nemá nič spoločné s reformou a na Slovensku fungoval len za komunizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.