však z mnohých hľadísk veľmi komplikované a citlivé. Následná diskusia o slobode slova v Poľsku nedala na seba dlho čakať.
Orgány prokuratúry uznali počínanie dvoch novinárov denníka Zycie, ktorí v máji 1999 uverejnili podrobný materiál o odhalení špióna v poľskej armáde, za porušenie zákonov s tým, že dotyční prezradili štátne tajomstvo. Potiaľ by bolo všetko v poriadku. Lenže demaskovaný agent - občan Poľskej republiky a dlhoročný príslušník tunajších ozbrojených síl - pracoval pre americkú CIA.
Novinári, ktorí medzitým z redakcie denníka Zycie odišli, podrobne opísali aféru, keď sa na prelome rokov 1995-96 pracovníkom Úradu na ochranu štátu (UOP) podarilo usvedčiť z výzvednej činnosti proti vlastnej krajine plukovníka Wlodzimierza Sz. Lenže prokuratúra na potrestanie odhaleného špióna rezignovala a Wlodzimierzovi Sz. dovolili štátne orgány vycestovať do Spojených štátov amerických.
V materiáli nazvanom Geopolitický špión autori do detailov opísali, ako sa ho podarilo usvedčiť a podali vlastné vysvetlenie, prečo špióna nepostavili pred súd. Okrem toho zverejnili základné informácie o kariére agenta CIA v poľskej armáde.
Verejnú diskusiu na tému slobody slova vyvolala skutočnosť, že kým "vlastizradcu" nestihol žiadny trest, žurnalistom, ktorí o jeho prípade písali, hrozí strata slobody v trvaní piatich rokov. Okrem toho podnet na stíhanie za porušenie štátneho tajomstva nepodal nik iný, ako hlavný právny poradca poľského prezidenta Ryszard Kalisz. V Poľsku je stále v čerstvej pamäti proces prezident kontra denník Zycie, ktorý sa ťahal roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.