uplatnili slobodný pohyb pracovnej sily. Uviedol to v stredu predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi. Nazdáva sa, že ak by bolo treba počkať niekoľko rokov na uplatnenie tohto princípu, nebude to tragédia za podmienky, že opatrenie bude navrhnuté rozumne.
Tento výrok je hodnotený ako dosiaľ najsilnejšia podpora významného predstaviteľa Únie návrhu nemeckého kancelára Gerharda Schrödera zaviesť prechodné obdobie až do siedmich rokov pre nové členské krajiny EÚ. Nemecko a Rakúsko sa obávajú reakcie krajnej pravice, ak k nim začnú masovo cestovať záujemcovia o zamestnanie. Mal by sa však nájsť mechanizmus, aby bolo možné prechodné obdobie skrátiť, ak sa ukáže, že obavy sú neopodstatnené. Prodi pripomenul, že keď Taliansko vstúpilo do EÚ, emigrácia prakticky zmizla, pretože ľudia získali perspektívy. "Som presvedčený, že ak vstúpia do EÚ Poľsko, Maďarsko alebo Rumunsko, ľudia dospejú k názoru, že lepšie je ostať doma," povedal Prodi.
Dodal, že za súhlas so zavedením prechodného obdobia by krajiny vstupujúce do Únie mali mať možnosť uplatniť zákaz predaja pôdy cudzincom. Prodi sa nedomnieva, že sa občania EÚ budú hrnúť vykupovať pôdu v Poľsku alebo Maďarsku, ale ak existujú tieto obavy, je možné o nich rokovať. Podľa komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena sa nálada v Európe nezvratne prichýlila v prospech rozšírenia EÚ a Maďarsko bude ďalšou krajinou, ktorá vstúpi do Únie.
"Nálada v Európe sa celkom zmenila," uviedol v prestávke v rokovaniach s maďarským ministrom zahraničných vecí Jánosom Martonyim. "Obaja sa domnievame, že sme prekonali nezvratný bod," vyhlásil Verheugen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.