Ľuboša Pastora a vedúceho organizačného odboru Michala Drotára najprv absolvoval prijatie na okresnom úrade. Po ňom sa spoločne so svojim "námestníkom" - českým generálnym konzulom Josefom Byrtusom presunuli do Turne nad Bodvou na prehliadku spoločnosti Akuma Slovakia s. r. o.
"Nic se nebojte, já jsem absolventem ČVUT," poodhalil český veľvyslanec pred prehliadkou montážnej haly konateľovi spoločnosti Akuma Slovakia J. Pochybovi svoje strojárske korene. Ten sa veľvyslancovi pochválil, že firma dosiahla v minulom roku čistý zisk na 6 miliónov korún pri 150 miliónových tržbách. Firma je stopercentnou dcérskou spoločnosťou mladoboleslavskej Akumy a patrí do talianskeho koncernu Fiamm Group. Priemerný plat sa tu pohybuje na úrovni 14 500 Sk a väčšina jej produkcie priemyselných akumulátorov a batérií do motocyklov sa exportuje do Talianska, Ukrajiny, Rumunska a na ruský trh. "Práve príklad Akumy ukazuje ako pozitívne tu môže pôsobiť český kapitál. Táto firma vyrába vo vysokom európskom štandarde a dokonca zahraniční výrobcia chcú vyrábať pod ich značkou, lebo sú si vedomí tamojšou kvalitou," pochválil ich Rudolf Slánsky.
Ďalšou zastávkou českého veľvyslanca boli Moldavské strojárne v Moldave, ktoré vznikli v roku 1993 transformáciou bývalých ZŤS Moldava. Ako Rudolfa Slánskeho informoval predseda predstavenstva Ján Ignát, spoločnosť sa zaoberá najmä výrobou odliatkov sivej liatiny, bronzu, šnekových prevodoviek, ale aj nožníc na plech. Ročný objem výroby je 60 miliónov Sk, pričom pätina produkcie sa exportuje do Českej republiky. V podniku pracuje teraz 125 zamestnancov a priemerná mzda sa pohybuje tesne pod 10 000 Sk. "Ešte za socializmu sa tu v špeciálnej výrobe vyrobilo 25 000 prevodoviek, avšak po revolúcii sa ich počet znížil na 5 000. Súčasný výkon dosahuje možno 40 percent toho predrevolučného, no napriek tomu predpokladáme, že v roku 2001 budú po dlhšej dobe ziskoví. Sme radi, že sa nám podarilo prečkať najťažšie roky 1997 a 1998 a teraz sa to veľmi mierne zlepšuje," uviedol finančný riaditeľ Moldavských strojární Ing. Tibor Reštei. Podľa českého veľvyslanca sú tamojšie strojárne príkladom slovenskej firmy, ktorá viac-menej úspešne prežíva a vytvára predpoklady pre svoj ďalší rozvoj. Možno aj kvôli týmto slovám sa s ním vedenie spoločnosti rozlúčilo vlastnoručne vyrobenou valaškou...
Rudolf Slánsky ešte stihol absolvovať prijatie u moldavského viceprimátora Ladislava Ivana a pracovný obed v kúpeľoch Štós. Na ňom ho poslanec NR SR Ján Šimko, ktorý je zároveň aj námestníkom generálneho riaditeľa kúpeľov, oboznámil aj s možnosťami, ktoré ich liečebné centrum ponúka. V súčasnosti disponujú celkovo 260 lôžkami a nenamietali by, keby sa u nich zvýšil podiel českej klientely. Po prehliadke Zádielskej tiesňavy a "frťanovi na rozloučenou" si R. Slánsky pochvaľoval veľmi dobre rozvinuté partnerské vzťahy medzi okresmi Košice-okolie a Brno - venkov. Ako dodal pred odchodom do Bratislavy, účelom návštevy bolo predovšetkým spoznať, ako v okrese funguje bežný život. "Je to omnoho lepšie vidieť, než by som sa mal o ňom dozvedieť len z médií. Som však veľmi rád, že tunajšia samospráva má veľký záujem o spoluprácu s Českou republikou, pričom nečaká len na pomocnú ruku štátu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.