podujatie opre hráčov s mentálnym postihnutím. Od 2. do 8. apríla sa doň vo viac ako 30 európskych krajinách zapája asi 4 000 hráčov. Podujatie nebišlo ani Košice, vo VŠA sa sa v stredu uskutočnil unifikovaný (čo znamená, že po boku hrali zdraví i postihnutí hráči) futbalový zápas, ktorého sa zúčastnili športové kluby špeciálnych olympiád zo Špeciálnej základnej školy (ŠZŠ) Vojenská a ŠZŠ Inžinierska, ich unifikovanými partnermi boli starší žiaci FK Lokomotíva PČSP Košice. Sympatické gesto, akým tento zápas nesporne bol, je výsledkom spolupráce Slovenského hnutia špeciálnych olympiád (SHŠO) a Slovenského futbalového zväzu (SFZ), na východe republiky Východoslovenského futbalového zväzu (VSFZ). Čestným hosťom podujatia bola osobnosť z Bruselu, prezident Special Olympics Europe/Euroasia Michael Smith. Bezprostredný tridsiatnik sa s nami podelil o mnohé zaujímavé stránky krásnej myšlienky.
* * * * *
Podujatie prebieha v troch desiatkach krajín. Ktoré ste navštívili, alebo navštívite vy?
Vybral som si tri krajiny. Slovensko, Poľsko, kde organizujú veľký galavečer s futbalovými hviezdami a Turecko. Štáb mojich ľudí je však v každej krajine, ktorá sa projektu zúčastnila. Ide o 32 krajín.
Koľko sa zdržíte v Košiciach? Ste tu asi prvýkrát...
V Košiciach budem dva dni. Som tu prvýkrát, Košice sa mi však veľmi páčia.
Spomínali ste galavečer v Poľsku, s veľkými hviezdami. S ktorými?
Bude tam Roman Kosecki, bývalý hráč Atletica Madrid, ďalej Zbigniew Boniek, veľká post
ava poľského futbaklu a Juventusu Turín. V Poľsku sa však v júni, od 22. do 27. júna, organizuje Európsky futbalový turnaj špeciálnych olympiád (čestný patronát nad ním prevzal poľský prezident Aleksander Kwaszniewski - pozn. red.), ktorého sa zúčastní 17 krajín. Bude to opäť unifikované podujatie, budú teda opäť hrať postihnutí spolu so zdravými. A naň sa pokúsime priviesť viacero futbalových hviezd.
Pokiaľ vieme, predohrou tohto podujatia v Poľsku bude rozlúčkový zápas Romana Koseckeho, ktoré sa majú zúčastniť bývalí spoluhráči z Atletica Madrid či Chicaga Fire, Španieli Kiko, Caminero, či mexický brankár Campos.
Áno, bude tam Koseckeho rozlúčkový zápas. Na tomto zápase, ktorý bude mať benefičný charakter, sa vyzbierajú nejaké peniaze. Tie budú použité pre špeciálne olympiády.
Vôbec, ktorá najväčšia hviezda a kedy svojou účasťou vášmi hnutiu pomohla?
Bol to Pelé, ešte asi pred dvadsiatimi rokmi. Teda ešte v čase, keď dohrával v Cosmose v Northamerican Soccer League. Ale trebárs tohto týždňa bude podobný zápas, ako bol tu v Košiciach, v talianskej Vicenze. Tam ho organizuje bývalý hráč janovskej Sampdorie, londýnskej Chelsea, v súčasnosti manažér Vicenzy Gianluca Vialli. Jednak bude tento zápas organizovať, sám však bude aj hrať.
Aký je cieľ týchto zápasov?
Jedným z našich prvých cieľov je dosiahnuť sebavedomie u našich športovcov. A na tomto ihrisku, v Košiciach, ho dnes vidieť. Pritom sú tu chlapci, ktorí v živote ani nevideli takýto štadión, nikdy na takom ihrisku nehrali. Veľmi pomohlo to, že hráčov prišli povzbudiť ľudia, veď tu ich bolo na tribúne asi 150. Hráči sa preto snažia odovzdať všetko. Bude to pre nich bude zážitok na celý rok! Na Slovensku sme spolupracovali so Slovenským futbalovým zväzom, tu v Košiciach s pánom Jozefom Kopejtkom (riaditeľom pre rozvoj mládežníckeho futbalu na VSFZ - pozn. red.), našlo sa miesto, rozhodcovia, škola, ktorá si s nami zahrala, prišli sa pozrieť sponzori... Je to vlastne veľká príležitosť dať ľudí dokopy.
Čo budúcnosť? Ktorým smerom sa budú špeciálne olympiády uberať - unifikovaným, teda podujatiami, v ktorých sa osadenstvo zmieša, či vrcholnými podujatiami vyložene pre postihnutých?
Unifikovaný šport bol vytvorený preto, aby sa doň zapájali športovci so stredným a ľahkým mentálnym postihnutím. Tu je predsa len ľahšia integrácia do spoločnosti, aj do športu. Unifikovaný šport má aj svoje európske či svetové podujatia. Okrem toho sú podujatia čisto pre mentálne postihnutých, sú rozdelené do skupín podľa veku, pohlavia, stupňa mentálneho postihnutia, samozrejme disciplíny a čo je najdôležitejšie, športovej výkonnosti. Pre nás sú však dôležité oba smery, patrične rovnocenne sa im chceme venovať v budúcnosti obom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.