živé zvieratá museli čakať až do 4. apríla. Dovtedy totiž v Taliansku platil kvôli nebezpečenstvu slintačky a krívačky zákaz dovozu živých zvierat.
Medzi takýchto chovateľov patrí aj Poľnohospodárske družstvo v Odoríne, ktoré včera opustilo 192 jahniat. Túto, pre Talianov neodmysliteľnú súčasť veľkonočného menu, odorínske družstvo, vyváža už niekoľko rokov. V súčasnosti obchody realizujú v spolupráci s Agrofarmou Červený kameň. "Zatiaľ sme ešte nevyviezli všetky veľkonočné jahňatá. Keďže ich váha je limitovaná od 10 do 18 kilogramov, niekoľko zvierat, ktoré mali pod alebo nadváhu museli zostať tu. Všetko však nasvedčuje tomu, že dodatočne predáme aj tie. Kamión by mal pre ne prísť po Veľkej noci," povedal predseda tamojšieho družstva Ladislav Koňak.
V Poľnohospodárskom družstve Kluknava predali už väčšinu jahniat určených na export. Spolupracujú totiž s Agrokombinátom Sabinov, ktorý môže ako jediný na Slovensku vyvážať mäso do Európskej únie. Kluknavčania tak doposiaľ mohli pre Taliansko dodať už 450 kusov. Posledné kusy, ide o zhruba 80 jahniat, by mali vyexpedovať v pondelok. "Napriek tomu, že cena 70 a 80 korún za kilogram je nižšia ako v predchádzajúcich rokoch, sme radi, že sa nám zvieratá predsa len podarilo predať. Ak by kvôli slintačke a krívačke zostali doma, znamenalo by to veľké problémy," povedal predseda kluknavského družstva Ing. Václav Fabrici.
Ako však poznamenal, hoci oni jahňatá na domáci trh nebudú poskytovať, pre kolegov, ktorí tak robia, je dobré že Štátny fond trhovej regulácie uvoľňuje intervenčné príplatky. Chovatelia, ktorí do polovice apríla preukážu, že predali jahňatá na Slovensku, dostanú na kilogram mäsa dotáciu 30 korún. Cena jahňaciny by sa tak v našich predajniach nemala vyšplhať do inak zvyčajných závratných výšok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.