dokonalý mozog) sa vôbec nechceme zaoberať. Náš záujem smeruje o nejaký ten centimeter nižšie. Rovnako ako Európania, tak aj Japonci chránia svoju telesnú schránku pred nepriaznivými vplyvmi počasia a zvedavými pohľadmi spoluobčanov, vrstvami najrozličnejšieho oblečenia.
K zahaleniu tej najspodnejšej časti dolných končatín obyčajne slúži ponožka. Pre väčšinu z nás je ponožka niečo tak samozrejmého a nemenného, že je priam škoda sa na túto tému vôbec baviť. V detailoch sa, pravdaže, každý líši. Jedna je pruhovaná, iná farebná, slúžiaca väčšinou na nosenie či ako úložný priestor pre darčeky od deda Mráza. Vždy pripomína podlhovastý látkový útvar, ktorý je zhruba vo svojich dvoch tretinách ohnutý. Skrátka, tisíc variácií na rovnakú tému. V prípade Japoncov to ale neplatí tak úplne... Japonci ponožkovú dogmu nevzali za svoju a ponožku dokonale prispôsobili svojim potrebám. Možno viete, že k tradičnému oblečeniu Japoncov, ku kimonu, nerozlučne patria drevené sandále. Rovná doštička je na dvoch nevysokých špalíčkoch a "obutie" umožňujú dva pásiky vedúce zo strán ponad priehlavok a spoločne sú ukotvené v priestore medzi palcom a ukazovákom. A práve toto ukotvenie je na začiatku premeny našej ponožky.
Kto si niekedy skúsil obuť na "oponožkovanú" nohu vietnamku, môže povahu onej premeny už vytušiť. Skrátka a dobre vynaliezaví Japonci miestečko v ponožke obývané palcom oddelili od priestoru pre ostatné prsty. Vznikol tak akýsi "oblek na palec", a ten vzdialene pripomína rukavice palčiaky. Týmto spôsobom metamorfovaná ponožka sa dochovala až dodnes a okrem bielych, určených ku kimonu (hovorí sa im tabi) ich môžeme vidieť aj v podobe pracovných "látkových topánok" s oddeleným palcom.
Japonci však vedia doviesť k dokonalosti takmer všetko. Aj ponožky. Prednedávnom sa totiž objavili také, ktoré majú osobitný "domček" pre každý prst. Skrátka nemajú všetkých päť pokope...
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.