do pedálov a jeho želanie sa stane skutočnosťou. Celý systém otočného domu opisuje časopis Stern.
Konštrukcia stavby spočíva na oceľovom ozubenom kolese o priemere 220 cm, aké bežne dostať v Kruppových závodoch. Ani ďalšie časti domu nie sú mimoriadne a celá stavba nepresiahla náklady bežného rodinného domčeka. Priemer ústredného kolesa určuje veľkosť guľatého vrchného schodišťa, ktorým prechádzajú všetky káble a rozvody. Schodište končí v pivnici na kruhovom podstavci. Musí mať dva východy, aby sa z nich mohol človek dostať pri rôznom nastavení domu.
Vonkajšie dvere by mali správne viesť na dláždenú prístupovú cestu. Ak sa dom zastaví mimo nej, dá sa vyjsť na trávnik, obklopujúci celý dom. Ak domáci pán čaká návštevu, sadne si na rotoped a nastaví svoju otočnú chalúpku do správnej polohy, aby návštevy nemuseli hľadať vchod.
Heinrich Rinn je inžinier, statik a tesár. Tento dom je jeho splneným snom. Už v roku 1983 ho skonštruoval a svoj nápad si dal patentovať. Do jeho stavby sa pustil až potom, keď synovia prevzali rodinný podnik a on sa mohol naplno venovať svojim originálnym nápadom. Dom má byť svojráznym príspevkom k ekologickým úsporným stavbám. Je celý z dreva, lebo drevo patrí k obnoviteľným prírodným zdrojom. Iné, nehorľavé materiály použil iba preto, lebo to vyžadovali požiarne predpisy a bez nich by stavba nemohla byť skolaudovaná. Hlavnou prednosťou domu je čo najlepšie využívanie slnečnej energie pri dokonalej izolácii odvrátených častí. Guľatý tvar stavby tiež nie je náhodilý - využíva najmenšiu plochu a tým má aj najmenšie tepelné straty do vonkajšieho prostredia. Slnečné panely, umiestnené na streche dodávajú ďalšie teplo. Heinrich Rinn počíta s tým, že v budúcnosti by mali poháňať aj otáčanie domu, ak nebude doma, alebo sa mu nebude chcieť šliapať do pedálov. Zatiaľ si na rotopede udržiava vynikajúcu kondíciu.
Autor: ST/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.