naši bezdomovci, ale boli nútení opustiť svoju vlasť a hľadať útočisko v USA alebo o V. Británii. Boli medzi nimi také mená, ako Einstein, Bohr, Schrödinger a ďalší.
Začiatkom 20. storočia sa v Nemecku vytvorilo veľmi dobré prostredie pre rozkvet vedy a výskumu. Cisár Viliam dokonca vytvoril nadáciu na podporu vied, ktorá v jednom prehlásení konštatovala, "že chémia a prírodné vedy sú pre rast moci krajiny dôležitejšie než koloniálna expanzia". V rokoch 1901 - 1933 tretinu všetkých Nobelových cien za vedu získali Nemci, z čoho štvrtina boli Židia.
Po uchopení moci Hitlerom (30. januára 1933) žiaden vedec či profesor, ktorému v žilách kolovala čo len kvapka židovskej krvi, nesmel učiť "pánsku rasu". a tak celý rad vedcov vrátane Einsteina odišli do exilu. Podrobné údaje prináša britská kniha "Hitlerov darček, vedci, ktorí ušli z nacistického Nemecka". Z nej je aj fotografia Einsteina (sediaci v kresle) s jeho sekretárkou v britskom Cromere v Norfolku v roku 1933. Dvaja muži s puškami ho chránili.
Autor: FC/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.