v rokoch 80 100 nášho letopočtu. V strednej Ázii žil perzský lev, popisovaný ako majestátna šelma plavej farby s čiernou hrivou. Podľa historika Herodotosa na vojenskej výprave Xerxesa do Macedónie tieto levy prepadli mulice Peržanov a spôsobili im veľké škody. Jeden asýrsky kráľ z 9. storočia pred našim letopočtom sa vystatoval, že skolil 370 mohutných levov. Ešte v 18. storočí žili levy na Arabskom poloostrove a v južnej časti Prednej Indie, začiatkom minulého storočia sa zvýšila ich slabá populácia v Indii na poloostrove Kathiawar. Posledné ázijské levy zachránil panujúci maharadža v terajšej rezervácii Gir. Nástup demokracie v Indii ohrozil existenciu rezervácie, štát nemá potrebnú autoritu bývalých feudálov. Miestni pastieri Maldhariovia pasú svoje stáda v rezervácii, kde sa dobytok stáva ľahkou korisťou levov. Navyše, každoročne padnú za obeť týmto šelmám aj ľudia, nie sú bezpeční ani vo svojich dedinách. Domorodci preto levy hubia otrávenými návnadami, ktoré ohrozujú prežitie zanikajúcej populácie levov. Jedinou reálnou možnosťou na ich záchranu je presťahovanie do inej chránenej oblasti, v preľudnenej Indii však sa vhodné územie nenachádza. Ázijskému levovi zvoní rekviem!
Ázijský lev sa vzhľadom i správaním odlišuje od svojho úspešnejšieho afrického príbuzného. Africkké levy sú mohutnejšie a majú bujnejšiu hrivu. Obývajú stepi, riedky buš a polopúšte, kým hustým lesom sa vyhýbajú. Združujú sa do viacčlenných skupín. Poľujú spoločne, ich hlavnou korisťou sú veľké kopytníky, ako zebry, antilopy a pabyvoly. Ázijský lev je takmer o štvrtinu menší, samec s redšou hrivou, ktorá mu však zasahuje až po lakte. Charakteristickým znakom je veľký kožný záhyb pod bruchom. Žijú v žungli. Poľujú samotársky, lebo jedinec sa ľahšie ukryje v lesnom poraste ako skupina. Ponajviac lovia jelene axis, príležitostne i dobytok. Samec ostáva pri levici len krátko počas párenia. V jeho teritóriu navzájom nezávislo žijú zvyčajne dve dospelé samice. Lev zvykne obdialeč len sledovať loviace levice, ak boli úspešné, potom ich jednoducho odoženie od úlovku. Hladná levica je nútená pokračovať v love.
Levy lovia hlavne v noci, kedy ich obete nevidia a preto sa ich ľahšie zmocnia. Sú veľmi trpezlivé. Vydržia dlhé hodiny snoriť alebo striehnuť na korisť, k vyhliadnutej obeti sa opatrne pomaly približujú plazením ukryté v hustej vegetácii. Keď sa prikradnú dostatočne blízko, zaútočia prudkým výpadom zozadu a zboku. Usilujú sa prehryznúť koristi šiju. Z úlovku konzumujú najprv vnútornosti, zvyšky potravy odvlečú ako zásobu do korún stromov. Nasýtené levy sú preborníkmi v leňošení, spia nepretržite vyše dvadsať hodín.
Brezivosť levíc trvá okolo sto dní. Vo vrhu bývajú dve až štyri mláďatá, rodia sa slepé a bodkované ako leopardy. Levíčatá vidia asi po dvoch týždňoch, mäsitú potravu začnú prijímať od veku dvoch mesiacov. Sú vystavené útokom šakalov, hyen i samotárskych levov, počas prvého roka ich zahynie až jedna tretina. Dospelosť dosahujú trojročné. Ich úmrtnosť je naďalej vysoká, najmä v dôsledku prenasledovania človekom. Je otázkou blízkeho času, keď ázijský lev bude celkom vyhubený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.