Klaudia JURKOVIČOVÁ, Miloslava HRIADEĽOVÁ
Košice Po nedávnom rozruchu okolo Jakabovho paláca, kedy vyšli na svetlo sveta informácie, že mesto už túto nehnuteľnosť nevlastní, aspoň teda zatiaľ nie, sa v košických kuloároch začalo pošepkávať, že ani s vlastníctvom Domu umenia to nie je celkom jasné. Ako sa nám podarilo zistiť, na súde si nárok na túto nehnuteľnosť uplatnila v reštitučnom konaní Židovská náboženská obec. Hrozí, že mesto príde o túto dominantu, ktorá sa stala nepísaným centrom umenia a kultúry a je okrem iného aj sídlom Košickej filharmónie?
Predsedom a štatutárom košickej Židovskej náboženskej obce je JUDr. Pavol Sitár. Naše informácie o tom, že v súvislosti s vlastníctvom tejto nehnuteľnosti je rozbehnutý súdny spor, potvrdil. "Áno, uplatňujeme si reštitučný nárok. Súdny spor beží od roku 1994."
Dom umenia bol však riadne v 50-tych rokoch Židovskou náboženskou obcou mestu predaný. Ako to korešponduje s reštitučným nárokom?
"Korešponduje to. Vtedy to bolo predané za jeden milión korún. Zákon však hovorí, že ak je zmluva uzatváraná v tiesni alebo za nevýhodných podmienok, je neplatná. Na to sa odvolávame a trváme na vydaní tejto nehnuteľnosti, aj keď jej získanie by pre nás znamenalo obrovskú finančnú záťaž. Nehnuteľnosť je totiž v dezolátnom stave. Vypočítali sme, že na jej rekonštrukciu je potrebných 54 miliónov korún."
Prečo teda trváte na vydaní tejto nehnuteľnosti?
"Pretože tak to má byť."
Aby sa teda právu učinilo zadosť?
"Áno, presne tak."
V akom štádiu je momentálne súdny spor?
"Rozpracováva sa znalecký posudok, cieľom ktorého má byť zistenie, či vtedajšia kúpna cena bola adekvátna."
Čo už bolo v rámci súdneho konania urobené?
"Súd vykonal dokazovanie, boli predložené listinné dôkazy a vypočuli sa svedkovia."
Podľa našich informácií sa originál kúpno-predajnej zmluvy stratil...
"Nie, originál existuje a je súčasťou súdneho spisu."
Zaujímalo nás, ako sa na rozbehnutý súdny spor a možnosť straty vlastníctva tejto nehnuteľnosti pozerá mesto. "Viem o tom len trochu z počutia. Momentálne sa týmto nezaoberám, lebo je to vecou odborných referátov, ktoré skúmajú reštitučné nároky v zmysle zákona," uviedol námestník primátora Boris Farkašovský a usmernil nás na právne oddelenie.
"Súdny spor beží už asi šesť rokov. Mesto sa všemožnými možnými dostupnými zákonnými prostriedkami bráni vydaniu tejto nehnuteľnosti," informoval nás Mgr. Pavol Gomboš. "Ide o komplikovaný súdny spor. Prvostupňový súd už rozhodol v prospech mesta, avšak Židovská náboženská obec sa voči rozsudku odvolala. Krajský súd prípad opäť postúpil okresnému súdu."
Keďže v Dome umenia sídli aj Košická filharmónia, oslovili sme jej riaditeľa Júliusa Kleina. "Nie som kompetentný vyjadrovať sa v tejto veci. Štátna filharmónia Košice je v objekte Domu umenia iba v prenájme. Dôležité je, ako dopadne reštitúcia. Verím, že sa všetko vyrieši tak, aby naše teleso neostalo na ulici."
Synagóga neologickej Židovskej náboženskej obce bola postavená v roku 1927 podľa projektu budapeštianskeho architekta Ľ. Kozmu. Budovu adaptovali pre účely Domu umenia podľa projektu architekta L. Czihala.
Keďže aj po vynesení rozsudku opäť vznikne priestor pre možnosť odvolania sa či následného prípadného dovolania na Najvyšší súd, ani jedna zo strán si ani hypoteticky netrúfla odhadnúť, kedy by mohol byť známy definitívny verdikt v otázke vlastníctva Domu umenia.
Autor: mgá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.