ešte vo fabrike pôsobia prepúšťanie. J. Havaš to vtedy odmietol a dodal, že do dvoch troch týždňov by mal byť doriešený vstup strategického investora do fabriky.
Na tvrdenia konateľa Havaša zareagovala ďalšia zamestnankyňa Sabiny, ktorá tvrdila, že piati zamestnanci výpovede už dostali a údajne budú aj ďalšie. Výpovede z dôvodu nadbytočnosti sú s trojmesačnou výpovednou lehotou. Podľa jej slov ľudia nevedia, čo s nimi bude. Sú presvedčení, že konateľ zatiaľ neoznámil hromadné prepúšťanie na úrad práce, ale postupne bude prepúšťať po päť - šesť ľudí.
Pripomíname, že asi pred mesiacom sa pre náš denník pomerne kriticky k celej situácii vo fabrike, ako aj k majiteľom firmy, vyjadrilo niekoľko zamestnancov. Zaujímalo nás preto, či medzi tými, ktorí obdržali výpovede, sú aj menovaní zamestnanci Sabiny. Potvrdila nám, že zo štyroch menovaných v našom článku, traja dostali výpovede.
Jedným z tých, ktorí boli uvedení v našom článku a zároveň dostali výpoveď, je aj František Bednár. Ako nám povedal, vyjadrenie konateľa Havaša bolo minimálne zavádzajúce, keďže ešte 23. marca hovoril s druhým konateľom firmy, ktorý vo vtedajšom rozhovore pripustil prepustenie dvoch - troch ľudí. Pre náš denník to však pán Havaš odmietol. "Dostali sme rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou - podľa paragrafu 46 odstavec 6 Zákonníka práce. Tieto tvrdenia si teda odporujú. Navyše k výpovedi sme všetci dostali aj sprievodný list bez podpisu. Uvádza sa v ňom, že "po dohode s pani Mašľárovou (ekonómka) si vyčerpajte príslušnú dovolenku v rámci výpovednej lehoty. Stačí keď odpracujete v mesiaci jeden týždeň. Teraz nevieme, či tie zvyšné dni v mesiaci nám zamestnávateľ preplatí, alebo to bude len neplatené voľno. Jeden týždeň v tomto mesiaci sme už odpracovali. Nevieme, či máme ísť ešte do práce, alebo nie. Podľa toho, čo sa píše v sprievodnom liste, nám stačí odrobiť týždeň. Ale nenachytá nás na hruškách?", pýtal sa F. Bednár.
Ako povedal obáva sa toho, že ak to zamestnávateľ bude hodnotiť ako neplatené voľno, automaticky sa im zníži mzda a neskôr aj výška podpory v nezamestnanosti. "Ľudia boli týmto dodatkom prekvapení, štyria s výpoveďou súhlasili, podpísali ju. Ja som s tým nesúhlasil, nakoľko nám vyplácal peniaze po zákonom stanovenej lehote. Budem sa preto riadiť zákonom o nevyplatení mzdy."
Zamestnanci okrem niekoľkých sťažností adresovaných napríklad aj ministerke financií Brigite Schmögnerovej, adresovali sťažnosť aj na Okresný úrad práce v Sabinove. Sťažovali sa najmä na pracovné podmienky. Z odpovede, ktorú má František Bednár k dispozícii citujeme: "Konateľ spoločnosti bol dvakrát predvolaný na Okresný úrad práce Sabinov, konkrétne 23. februára a 5. marca. Predvolanie si neprevzal. Dňa 23. marca konateľ prostredníctvom zamestnanca telefonicky požiadal o predĺženie požadovaných dokladov do konca marca 2001. S prihliadnutím na náročnosť prešetrenia sťažnosti a nevyhnutnú súčinnosť zamestnávateľa, ktorá spočíva v poskytnutí dokladov, bol dňa 28. marca 2001 daný súhlas s predĺžením lehoty o ďalších 30 dní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.