svojimi snímkami sedem autorov. Hoci išlo o krajskú prehliadku, jedinými hosťujúcimi filmármi boli Svidníčania. Riaditeľka ŠOS Jarmila Gallovičová privítala všetkých autorov a v svojom predslove poďakovala sponzorom, vďaka ktorým sa takéto súťaže ešte môžu organizovať. "Súčasná situácia je zložitá a žiaľ, nemôžeme členom filmového klubu pomáhať aj finančne či technicky. Všetky náklady s výrobou filmov musia znášať osobne a možno aj to je dôvod prečo je v posledných rokoch stále menej filmov a žiaľ aj menej mladých autorov," povedal nám počas súťaže metodik ŠOS pre film Marián Jacko.
Hoci tento rok nepatril medzi najúrodnejšie, niektoré spomedzi desiatich súťažných dielok svojim filmovým jazykom divákov oslovili. Prevahu mali ako už tradične dokumentárne filmy a kategórie ako je reportáž, hraný či animovaný film neboli vôbec zastúpené.
Odborná porota v zložení Július Alcnauer, Alžbeta Verešpejová a František Franko hodnotili nielen technické spracovanie, kameramanskú zručnosť, ale aj námety, scenár, dramaturgiu, hudbu či komentár. Autori sú zväčša celým filmovým štábom v jednej osobe a možno aj preto niektorým videofilmom porotcovia vyčítali chybičky krásy. Keďže išlo o postupovú súťaž, odborná porota odporučila postup na celoslovenskú prehliadku CINEAMA 2001 do Banskej Bystrice päť filmov, hoci dvom autorom zároveň uložila podmienku, v ktorej musia splniť predovšetkým skrátenie minutáže.
Prešovský kraj teda budú v júni reprezentovať Miloslav Velička s krátkym, ale sugestívnym dokumentárnym filmom o jednom veselom karnevale na lyžiach. Hoci divák vnímal len pohodu, akú prežívali účastníci karnevalu, porota ocenila aj všetky ťažkosti, ktoré musel kameraman zvládnuť pri mrznúcom mrholení, ktorý sa iste nepáčil jeho kamere, na svahu plnom ľudí. Martin Jurčenko presvedčil porotu s kameramansky takmer profesionálne spracovaným dokumentom o malej architektúre vidieka a Ján Kamon s dokumentom o Kapušianskom hrade, v ktorom použil invenčný, ba až výtvarný prístup. Citlivo zachytil dominanciu akoby mŕtvych kamenných múrov hradu s detailmi zachytávajúcimi pretrvávajúci život v podobe drobných živočíchov a rastlín.
Trojicu autorov z Prešova doplnili ešte dvaja nováčikovia na filmovej scéne a hoci práve im porota udelila podmienku pri postupe, divákov zaujali spracovanou témou vari najviac. Ján Oravec zo Svidníka s neobyčajnou úprimnosťou zmapoval život vodných vtákov na Ondave a Domaši od ich príletu na vodné hladiny až po odlet do zimovísk v Afrike. Hoci práve kamera a komentár boli jeho slabšou stránkou, na divákov pôsobil príjemne so všetkými "pikoškami" o vtákoch a mal veľkú informačnú hodnotu. Ďalším autorom bol Branislav Žec z Prešova, ktorý ponúkol divákom svojim spôsobom lahôdku v podobe atraktívnej expedície po stopách vulkánov v Taliansku. Aj jeho snímok bol podľa kritérií súťaže dlhý a porota mu vyčítala až priveľa zhustených, odborných informácií, ale ocenila popularizáciu zaujímavej témy a kvalitne spracovaný scenár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.