vzťahy s jeho domovinou, stretol sa s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy a na záver si po návšteve Zádielskej tiesňavy uchlipol z kalíška drienkovice. Ešte predtým sme ho však trochu vyspovedali.
Za čias federácie prúdilo do Vysokých Tatier množstvo českých turistov. Od vzniku samostatného štátu ich počty dosahujú len zlomok toho, čo predtým. Kde sa stala chyba?
- Uvedomte si, že pre Čechov už Tatry dávno nepredstavujú najbližšie pohorie, kam môžu ísť oddychovať. Neberte to v zlom, avšak za porovnateľné ceny dostanú omnoho kvalitnejšie služby v napr. Alpách, než u vás. V Alpách nečakáte na vlek nikdy dlhšie ako 5 minút, čo sa o Vysokých Tatrách nedá povedať. Navyše pre väčšinu Čechov sú Alpy aj geograficky bližšie. Východisko je len jedno. Skvalitniť poskytované služby a vytvoriť si takú klientelu, ktorá by sa nielen do Tatier, ale aj do ďalších lokalít rada vracala. My s manželkou sme každoročne chodili do Malej Fatry, pretože sme si ju doslova zamilovali.
Pred svojim nástupom do funkcie ste pôsobili na podobnom poste v Rusku. Dá sa vaša diplomatická misia v týchto krajinách vôbec porovnávať?
- Veľmi nie, je to úplne o inom. Rusko je svetová veľmoc a v jeho prípade neide tak ani o obojstranné vzťahy s Českom alebo so Slovenskom. Ich záujem o dobré vzťahy s našimi krajinami síce je, avšak pri porovnaní napr. s USA alebo krajinami z EÚ je na dosť nízkej úrovni. Čo z nášho hľadiska predstavuje strategický význam, z ruskej strany je v podstate len okrajová záležitosť. Keď sa však pozrieme na vzájomné vzťahy medzi Českom a Slovenskom, dostaneme sa do úplne iných rozmerov. Vzťahy medzi oboma našimi krajinami sú mimoriadne dôležité, pretože sme dlhý čas žili v spoločnom štáte a ľudia z oboch strán majú na seba hlboké rodinné alebo pracovné väzby.
Na východe republiky nie je možné sledovať napr. Českú televíziu alebo v rádiách si naladiť váš verejno-právny Radiožurnál. Vieme, že do tejto záležitosti sa angažovalo aj české veľvyslanectvo. Sú už aj nejaké konkrétne výsledky?
- Táto situácia nás dosť znepokojuje. Pre veľvyslanectvo je to veľmi dôležitá úloha dosiahnuť, aby Českú Televíziu mohli legálne sledovať aj ľudia na východe Slovenska. Zvýši sa tým nielen jazykové povedomie, ale zároveň udržíme aj väzby, ktoré máme ešte z čias federácie. Priznám sa, o tomto probléme som osobne rokoval už s dvoma riaditeľmi ČT a chystám stretnutie aj s ich novým šéfom. Problém je tu v podstate len jeden. Televízia nakupuje programy, na vysielanie ktorých platia autorské práva len pre Českú republiku. No a keby ČT vysielala cez satelit aj pre Slovensko, musela by platiť dvojnásobné poplatky... Momentálne sa hľadá taký model, aby sme mohli na Slovensko vysielať aspoň našu produkciu, pričom napr. nové filmy by sa nakupovali aj s právom šíriť ich na území Slovenska. K tomu aj určité technické možnosti tak, aby sa autorsky neošetrené programy mohli ako v prípade Polsatu alebo Duna TV kódovať. Som presvedčený, že to dotiahneme do víťazného konca.
Vidíte veľké rozdiely v politickej scéne u nás a v Čechách?
- U nás máme menšinovú jednofarebnú vládu. Tam nie je problém dohodnúť sa na niečom vo vláde, horšie je to už v parlamente... Na Slovensku máte viacfarebnú koalíciu, ktorá sa síce ťažko dohodne vo vláde, avšak v parlamente prebieha schvaľovanie dôležitých zákonov väčšinou bez problémov. Problémy však máme spoločné, no väčšinou ste 1-2 roky za nami. V rokoch 1996-97 sme sa dostali do krízy, a až v uplynulom roku sme mali hospodársky rast. Vy ste v podobnej situácii, takže predpokladám, že začiatkom budúceho roka už aj vaši občania pocítia, že im bude lepšie.
Ste slávny syn slávneho otca. Ako ste vnímali politický proces s ním v roku 1953?
- Nehnevajte sa, na to vám nebudem odpovedať.
Myslíte si, že sa naše krajiny v najbližších rokoch stretnú v spoločnom štáte a vstúpia spolu do EÚ?
- Slovensko v posledných dvoch rokoch podalo mimoriadny výkon a dohnalo to zdržanie, ktoré vzniklo za predchádzajúcej vlády. Len málokto pochybuje, žeby ste neboli pri prijímaní do EÚ na úrovni ďalších krajín V4. Preto som veľký optimista a som presvedčený, že do EÚ vstúpime okolo roku 2004 spoločne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.