Európskej únie. Naďalej však u našich západných susedov budú platiť až do odvolania mimoriadne veterinárne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky (SLaK). Keďže s našimi susedmi sme v absolútne identickej situácii, zaujímalo nás, ako to vyzerá na našom území.
"Na Slovensku naďalej veterinárne opatrenia aj na hraničných priechodoch platia. Čiže aj dezinfekcia osôb a vozidiel. Mali by trvať do 9. apríla, ale všetko záleží od protinákazovej komisie, ktorá zasadne v pondelok a rozhodne podľa momentálnej situácie," informoval nás hraničný veterinárny lekár zo štátnej veterinárnej správy v Milhosti MVDr. Igor Turkyňák.
Naďalej teda trvá zákaz dovozu a tranzitu párnokopytníkov zo štátov EÚ. Ako aj dovoz a prevoz semena, embryí, vajíčok párnokopytníkov, mäsa a mäsových výrobkov, mlieka, mliečnych výrobkov, koží a kožiek, kostí a ostatných komodít z párnokopytníkov a ostatné tovary a predmety, ktoré môžu byť nositeľmi vírusu SLaK z Veľkej Británie, Írska, Francúzska a Holandska a ostatných štátov s výskytom SLaK. Zo zákazu sú vyňaté mäsové konzervy, ktoré boli ošetrené sterilizáciou, mäsové výrobky ošetrené teplotou minimálne 70 stupňov Celzia po dobu 30 minút, mlieko a smotana, ktoré prešli pasterizačným procesom a mliečne výrobky vyrobené z tepelne ošetreného mlieka, výrobky, ktoré boli tepelne ošetrené alebo dezinfikované tak, že pôvodca SLaK je bezpečne likvidovaný, črevá oviec a kôz, kože a kožky, vlna, ktoré boli ošetrené predpísaným spôsobom.
Tieto ošetrenia musí potvrdiť v sprievodnej dokumentácii príslušný úradný veterinárny lekár v krajine pôvodu.
"Naši alebo zahraniční turisti, ktorí prichádzajú na naše územie, sú veľmi disciplinovaní a riadia sa príslušnými opatreniami. Zatiaľ sme nemali s nimi žiaden problém," dodal MVDr. I. Turkyňák.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.