Americký prezident George W. Bush navštívi počas svojej júnovej cesty do Európy aj Poľsko, oznámil to vo štvrtok Biely dom.
Prezident sa teší, že bude mať príležitosť posúdiť možnosti ďalšieho zintenzívnenia spolupráce medzi Spojenými štátmi americkými a Poľskom - dávnymi priateľmi a novými spojencami - v záujme dosiahnutia spoločných cieľov, povedal na adresu nadchádzajúcej návštevy hovorca Bieleho domu Ari Fleischer
Prezidenta Busha počas jeho júnovej cesty na starý kontinent očakávajú aj vo švédskom Göteburgu a v belgickom Bruseli.
Castro podrobil kritike vládu USA a krajiny z bývalého socialistického bloku
Havana (TASR) - Kubánsky prezident Fidel Castro včera na 105. konferencii Medziparlamentnej únie (MÚP) v Havane ostro kritizoval nielen novú americkú administratívu vedenú Georgeom W. Bushom, ale obvinil aj bývalé socialistické krajiny z východného európskeho bloku z toho, že robia "špinavú prácu Washingtonu".
Castro potom napadol Bushovu vládu a to na všetkých "frontoch", vysmieval sa z údajného porušovania ľudských práv na Kube a kriticky sa vyjadril aj o miestnych disidentoch, ktorí sú podľa jeho slov len "smiešnymi a bezvýznamnými bábkami" v rukách Washingtonu.
Jeho prejav pred približne 1500 účastníkmi konferencie MÚP bol sprevádzaný búrlivým aplauzom zo strany mnohých delegácii z krajín tretieho sveta.
Plány na vstup do Únie
Berlín (TASR) - Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa včera v Berlíne stretol s poľským premiérom Jerzym Buzekom. Stredobodom ich rozhovorov boli plány na vstup Poľska do Európskej únie.
Poľské vedenie sa tento týždeň nepriamo odklonilo od roka 2003, ktorý Varšava považovala donedávna za cieľový dátum pre prijatie krajiny do únie. Prezident Aleksander Kwasniewski najnovšie vyhlásil, že existujú dobré šance ukončiť prístupový proces Poľska do konca roka 2005.
Obaja šéfovia vlád chcú aj naďalej viesť dialóg o požiadavke Nemecka na sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého by mal byť obmedzený prístup obyvateľov nových členských krajín na trhy práce v rámci EÚ.
Navrhli pozastaviť členstvo Ukrajiny v RE
Kyjev (TASR) - Začať proces pozastavenia členstva Ukrajiny v Rade Európy navrhol monitorovací výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Výboru ministrov tejto organizácie. Informovala o tom v rozhovore pre ukrajinskú službu Rádia Sloboda spravodajkyňa PZ RE Hanne Severinsenová.
Monitorovací výbor podľa nej na zasadaní vo štvrtok prijal rezolúciu i veľmi kritické odporúčania, osobitne vo vzťahu k prezidentovi Leonidovi Kučmovi, ktorý je zodpovedný za zneužívanie moci pri obmedzovaní slobody slova a opozície.
S
Kritickú rezolúciu voči Ukrajine podporili podľa nej takmer všetci členovia monitorovacieho výboru s výnimkou jeho predsedu Portugalčana Joaa Bosca Motu Amarala. Zástupcovia Ukrajiny sa zúčastnili na zasadaní výboru, ale nehlasovali
.
Na židovskú usadlosť dopadli štyri granáty
Gaza (TASR) - Štyri granáty dopadli včera na úsvite na územie židovskej usadlosti Necarim, ležiacej v strede pásma Gazy. S odvolaním sa na izraelské vojenské zdroje to oznámila agentúra AFP.
Krátko po tejto bojovej akcii spustil tank židovskej armády paľbu v smere palestínskeho stanovišťa, z ktorého boli vystrelené granáty. V Necarime však nespôsobili žiadne materiálne škody ani zranenia osôb. Pred delostreleckým útokom Palestínčanov bolo v meste Gaza počuť dva výbuchy, po ktorých izraelské ozbrojené sily ostreľovali okolité palestínske lokality.
Všetky incidenty sa odohrali po tom, ako izraelské vojenské helikoptéry skoro ráno zaútočili na štyri palestínske bezpečnostné ciele v pásme Gazy neďaleko utečeneckého tábora.
Zranenia pritom utrpelo najmenej päť ľudí a niekoľko budov je poškodených. Rakety pravdepodobne zasiahli aj elektrické vedenie. Odpálenie najmenej štyroch rakiet je zrejme reakciou na predchádzajúce útoky Palestínčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.