Záber supernovy 1997ff je podľa názoru Adama Riessa zo Space Telescope Science Institute v Baltimore dôkazom existencie "temnej energie", ktorá je na príčine rozpínania vesmíru.
Termínom supernova sa označujú gigantické explózie, ktoré ukončia život mimoriadne hmotných hviezd. Jasnosť supernovy náhle prudko stúpne a potom pomaly klesá.
1997ff je od Zeme vzdialená desať miliárd svetelných rokov. Je to teda najvzdialenejšia supernova, aká bola doteraz pozorovaná. Zvláštne na nej je to, že je oveľa jasnejšia než by z dôvodu svojej vzdialenosti mala byť, aspoň keď zoberieme do úvahy rozšírenú teóriu o rozpínajúcom sa vesmíre.
Model rozpínania vesmíru od jeho zrodu - Veľkého tresku, pochádza z 20. rokov minulého storočia a jeho autorom je astronóm Edwin Hubble. V ostatných rokoch však základmi tejto teórie otriasli pozorovania vzdialených supernov.
Ešte pred troma rokmi si vedci mysleli, že gravitácia spomaľuje rozpínanie vesmíru. Nové poznatky ukazujú, že gravitácia naozaj bola dominujúcou silou vo vesmíre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.