hosťom podujatia, odrieknuť zo zdravotných dôvodov. V telefonickom rozhovore pre Népszabadság vyjadril poľutovanie nad tým, že na radu lekárov sa musí v súčasnom období zotavovania sa z ochorenia zrieknuť cesty do Maďarska.
Organizátori sviatku knihy, ktorého tradičným dejiskom v Budapešti bude od 26. apríla kongresové centrum, očakávajú aj v tomto roku početných hostí zo zahraničia. Medzi nimi by nemali chýbať Viktor Pelevin, kultová postava ruskej literárnej scény, Norman Lebrecht, Patrick Leigh Fermor, či Irena Obermannová.
"Nie som prorokom a nemám ani osobitnú schopnosť predpovedať veci," zdôraznil Merle a k schopnosti písať o veciach, ktoré sa neskôr skutočne stanú, poznamenal, že sklon ľudí k deštrukcii a fantázia nepoznajú hranice.
Robert Merle má podľa vlastných slov k všetkým svojim dielam akýsi otcovský vzťah, ale na niektoré z nich je viac hrdý, ako na iné - príkladom je román Smrť je mojím remeslom.
Diela špičkového predstaviteľa povojnovej francúzskej literatúry, ktorého tvorbu dôverne poznajú aj slovenskí čitatelia, vyšli v Maďarskej republike od roku 1969 v celkovom náklade 3,5 milióna výtlačkov. Najpopulárnejším Merleho románom sa v Maďarsku stal Ostrov, ktorý vyšiel v siedmich vydaniach v celkovom náklade 462.000 výtlačkov. Na druhom mieste nasleduje dielo Smrť je mojím remeslom, v ktorom sa autor pred polstoročím pokúsil o psychogram masových vrahov v koncentračných táboroch druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.